fot. PAP/EPA

J. Bolton: USA wycofują się z protokołu konwencji wiedeńskiej

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział w środę, że Donald Trump postanowił wycofać Amerykę z protokołu fakultatywnego do konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych dotyczącego obowiązkowego rozstrzygania sporów.

John Bolton wyjaśnił, że Donald Trump podjął tę decyzję w związku z pozwem dotyczącym przeniesienia ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Stany Zjednoczone wycofują się z protokołu „ze względu na wniosek tak zwanego państwa palestyńskiego, w którym Stany Zjednoczone określone są jako pozwany” – powiedział Bolton podczas briefingu w Białym Domu.

„Chcę podkreślić, że USA pozostają stroną zasadniczej konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych i oczekujemy, że wszystkie inne strony będą stosować się do międzynarodowych zobowiązań wynikających z tej konwencji” – dodał.

Palestyńczycy postanowili odpowiedzieć na decyzję Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, występując o jej rewizję do organów jurysdykcji międzynarodowej. Jerozolima Wschodnia uważana jest przez nich za stolicę przyszłego państwa palestyńskiego.

„Stany Zjednoczone nie będą siedzieć bezczynnie, gdy wysuwa się przeciw nim bezpodstawne oskarżenia” – powiedział John Bolton.

AP pisze, że Donald Trump postanowił wycofać USA z protokołu po to, by ani Palestyńczycy, ani też Iran nie mógł pozwać Waszyngtonu do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS).

Orzeczenia MTS, powołanego do rozstrzygania sporów międzynarodowych, są wiążące, ale Trybunał nie ma żadnych możliwości ich wyegzekwowania. Zarówno USA, jak i Iran w przeszłości ignorowały jego wyroki.

PAP/RIRM

drukuj