fot. TT/@DanielObajtek

D. Obajtek odwiedził Geofizykę Toruń, jedną ze spółek Grupy Orlen

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, przebywał w spółce Geofizyka Toruń będącej częścią polskiego giganta paliwowego. Spotkał się z załogą i mówił o udziale firmy w budowie małych reaktorów jądrowych oraz farm wiatrowych na Bałtyku.

Geofizyka Toruń jest marką znaną w ponad 50 krajach w Europie, Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Południowej. W Afryce Północnej prowadzi prace od 45 lat. Firma prowadzi badania sejsmiczne. Robi to bez względu na warunki terenowe: na pustyniach, w strefach przejściowych, dżunglach, górach czy na obszarach silnie zurbanizowanych. Spółka będąca częścią Grupy Orlen wspiera polską transformację energetyczną.

– Firma jest też bardzo brana pod uwagę, jeżeli chodzi o kwestie SMR-owe. Ta firma już rozpoczęła badania, choćby we Włocławku, w Stawach Monowskich, jeśli chodzi o kwestie geologiczne – mówił prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

SMR-y to małe reaktory jądrowe, które staną się w przyszłości jednym ze źródeł energii w Polsce. By powstały, potrzebne są badania geologiczne, a to wpisuje się w ofertę Geofizyki Toruń. Spółka ma też znaczenie dla budowy wiatraków na morzu. Jej rolą będzie badanie dna morskiego. Orlen planuje inwestować w firmę i region. Daniel Obajtek uzasadnił, że rola węglowodorów nie minęła.

– Jako koncern zintegrowany nie zejdziemy z wydobycia, nie zejdziemy z poszukiwania w kraju i za granicą. Węglowodory jeszcze długo będą służyć wszelkim gospodarkom. Nawet jeżeli nie do przemysłu transportowego, czyli tradycyjnych paliw, to będą służyć choćby do petrochemii czy innych gałęzi gospodarki – zwrócił uwagę szef Orlenu.

Koncern podkreśla, że Toruń jest największym centrum przetwarzania danych sejsmicznych w Europie Centralnej. Obecność prezesa Daniela Obajtka miała uspokoić załogę Geofizyki Toruń. Gigant paliwowy przechodzi kolejne procesy połączeniowe. Na ich podstawie nikt nie planuje rezygnować z usług takich jak poszukiwanie nowych złóż, a badania eksperckie podejmowane przez kadrę toruńskiej spółki są silnie związane z wieloletnią transformacją.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl