fot. twitter.com/DanielObajtek

D. Obajtek: Fuzja Orlenu z Lotosem idzie zgodnie z planem

Fuzja Orlenu z Lotosem idzie zgodnie z planem – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Płocki koncern prowadzi rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie. Obecnie trwa ich druga pogłębiona faza. PKN Orlen na bieżąco sporządza analizy i przesyła je do Brukseli.  

Prezes koncernu Daniel Obajtek wskazał, że cały proces wymaga czasu.

– To nie jest łatwy proces. Takie procesy trwają niejednokrotnie dwa lata albo i dłużej. Jesteśmy po tak zwanej pierwszej fazie prenotyfikacji. Oczywiście tam trwały ustalenia i znajdujemy się już na etapie drugiej fazy, czyli tak zwanej pogłębionej fazy z komisją. Wykonujemy cały czas w tym zakresie analizy dla komisji, a także przesyłamy tysiące dokumentów. Rozmawiamy, jeżeli chodzi o warunki zaradcze, ponieważ również w fuzji musimy położyć na stół pewne warunki zaradcze, które w tym zakresie będą liberalizować w pewnej części rynek polski, ale wszystko idzie zgodnie z planem – poinformował prezes koncernu.

Daniel Obajtek podkreślił, że fuzja Orlenu z Lotosem wzmocni naszą pozycję na globalnym rynku. Wpłynie też m.in. na zwiększony zakup ropy, przez co jej cena będzie bardziej stabilna.

Polska jest obecnie jedynym krajem, gdzie konkurują ze sobą dwie firmy z branży paliwowej, które mają tego samego właściciela. Po połączeniu Orlenu z Lotosem koncern będzie miał ok. 2300 stacji.

 

RIRM

drukuj