fot. PAP/Andrzej Grygiel

D. Kolorz („S”): Powinniśmy rozważyć wstrzymanie notyfikacji umowy społecznej dot. transformacji górnictwa

Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, wskazał, że wobec wojny na Ukrainie powinniśmy rozważyć wstrzymanie się z notyfikacją umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa. Związkowiec odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Fransa Timmermansa odpowiedzialnego za Europejski Zielony Ład.

Frans Timmermans powiedział, że kraje planujące spalanie węgla jako alternatywy dla rosyjskiego gazu, mogą to robić zgodnie z celami klimatycznymi Unii Europejskiej.

Dominik Kolorz podkreślił, że Polska, szczególnie w nowej sytuacji, powinna postawić na niskoemisyjne technologie węglowe. Wskazał też, że w UE powinno dojść do zmian w kwestii energetyki.

– Niewątpliwe jest, że wojna zmienia wszystko i powinna ona uświadomić decydentom Unii Europejskiej, że politykę energetyczną też trzeba zmienić. Czy będziemy domagać się wstrzymania wniosku notyfikacyjnego? Trudno mi dzisiaj powiedzieć. Racjonalnie mówiąc, podejście rządu powinno być takie, że dużo w tej umowie powinno ulec modyfikacji, szczególnie związanych z czasem zamykania kopalń, z inwestycjami w technologie niskoemisyjne – mówił szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Podpisana w 2021 roku umowa społeczna dot. transformacji górnictwa, określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego do 2049 roku.

Warunkiem jej obowiązywania jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zasadach zaproponowanych przez nasz kraj.

W środę wniosek w tej sprawie został przesłany do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kolejne rozmowy związków górniczych ze stroną rządową zaplanowano na 11 marca 2022 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl