fot. Tomasz Strąg

Czy ustępujący prezydent zatwierdzi decyzję referendalną?

Dziś mija termin w którym ustępujący prezydent ma zatwierdzić uchwałę Senatu o przeprowadzenie referendum ws. JOW-ów. Jeśli nie podpisze dziś decyzji o zorganizowaniu głosowania, projekt przepadnie.

Wniosek o referendum został zgłoszony przez Bronisława Komorowskiego do Izby Wyższej po przegranej I turze wyborów prezydenckich. Zdaniem posła Arkadiusza Czartoryskiego była to decyzja czysto kampanijna.

Jeżeli prezydent Bronisław Komorowski wycofałby się z decyzji przeprowadzenia referendum, świadczyłoby to o tym, że na koniec swojego urzędowania zachował się jak odważny i odpowiedzialny prezydent. Ma szansę, żeby to zrobić; ma szansę, żeby odejść z honorem, bo trzeba mieć świadomość, że referendum zostało ogłoszone między pierwszą a drugą turą wyborów i było ono ogłoszone w wyniku po prostu paniki, że te wybory zostaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego przegrane – tłumaczy poseł Arkadiusz Czartoryski.

Referendum 6 września oprócz JOW-ów ma dotyczyć także finansowania partii politycznych oraz zasady dot. prawa podatkowego.

Postanowienie prezydenta ws. zarządzenia referendum ogólnokrajowego musi zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw najpóźniej 13 lipca; wówczas formalnie ruszy kampania referendalna oraz terminy przewidziane w kalendarzu referendalnym.

RIRM

drukuj