fot. PAP/Rafał Guz

Czy prezes Najwyższej Izby Kontroli straci immunitet?

Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajmie się dziś wnioskiem o uchylenie immunitetu Marianowi Banasowi. Prezes NIK wziął w poniedziałek udział w dyskusji na temat wizyty delegacji Izby na Białorusi. Zarzuty pod jego adresem kierowali ministrowie rządu.

Do wizyty delegacji Najwyższej Izby Kontroli na Białorusi doszło w czasie, kiedy reżim Aleksandra Łukaszenki – posługując się presją migracyjną – dążył do destabilizacji sytuacji w Polsce i Unii Europejskiej. Właśnie termin wizyty wytykał Izbie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

– Byliśmy atakowani. Tymczasem parę kilometrów dalej na przejściu granicznym delegacja NIK jechała z roboczą wizytą do komitetu, który jest bezpośrednio podległy Aleksandrowi Łukaszence – mówił wiceminister Maciej Wąsik.

Mowa o Komitecie Kontroli Państwowej Białorusi, którego poprzedni przewodniczący – jak wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk – pełni dziś funkcję szefa KGB i jest objęty sankcjami Unii Europejskiej.

– Komitet Kontroli Państwowej nie jest instytucją niezależną jak NIK. Jest częścią aparatu represji państwa białoruskiego, aparatu represji Łukaszenki wobec opozycji demokratycznej, ale również Związku Polaków na Białorusi – zaakcentował wiceminister Piotr Warzyk.

O wizycie NIK na Białorusi dyskutowały wczoraj połączone sejmowe komisje: spraw zagranicznych i komisja ds. kontroli państwowej. Na posiedzeniu pojawił się prezes Izby, Marian Banaś. Zarzucał politykom PiS-u, że wpisują się w scenariusz ataku wymierzonego w niezależność NIK i jego kontrolerów.

– Obecna wątpliwa większość parlamentarna boi się niezależności NIK i obrazu Polski, jaki wyłania się z rzetelnych wyników kontroli przeprowadzonych przez niezależnych kontrolerów o najwyższej kompetencji – powiedział Marian Banaś, prezes NIK.

Wiceminister Piotr Wawrzyk stawiał pytanie, co stało na przeszkodzie, by wizytę Najwyższej Izby Kontroli na Białorusi odłożyć w czasie. Przypomniał, że państwo polskie wspiera białoruską opozycję, a współpraca podjęta przez NIK, nawet jeśli ma charakter roboczy, narusza wizerunek kraju.

– Wizyta była działaniem wbrew interesom państwa polskiego – oznajmił wiceminister Piotr Wawrzyk.

Sejm ma dziś zająć się rozpatrzeniem wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi. Śledczy zarzucają prezesowi NIK m.in. podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym i deklaracjach podatkowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl