Czy Polska wykonana postanowienie TSUE?

Czy Polska wykonana postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Wykonamy postanowienie trybunału – zapewnił dziś wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Rozprawa przeciwko Polsce w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym odbędzie się 16 listopada.

Trybunał Sprawiedliwości UE w piątek, tuż przed wyborami samorządowymi, podjął decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

– Postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych zostało wydane jednoosobowo – przez wiceprezesa TSUE, przy obecności przedstawicieli Komisji Europejskiej i rzecznika generalnego – bez udziału polskiej strony – wskazała adwokat Iwona Tworzydło-Woźniak.

Czy TSUE miał prawo do wydania takiej decyzji?

– Nigdy wcześniej TSUE nie nakazywał żadnemu państwu, by nagle zmieniać porządek prawny poprzez pracę parlamentu, narzucając konkretne normy, które mają być przyjęte – podkreślił minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Eksperci nie mają wątpliwości, że decyzja unijnego trybunału została wydana niezgodnie z prawem.

– Działanie TSUE jest niedopuszczalne – nie może tak daleko ingerować w nasz porządek prawny, w naszą suwerenność prawną – zaznaczył prawnik mecenas Henryk Lipski.

O tym, że decyzja ma podłoże stricte polityczne może świadczyć ta wypowiedź prezesa TSUE Koena Lenaertsa:

„Rządy nie mogą ignorować orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. […] Kraj, który nie jest gotowy do podporządkowywania się orzeczeniom TSUE, wpisuje się w proces podobny do brexitowego” –wskazał Koen Lenaerts, prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Decyzja TSUE stała się orężem do politycznej walki z Polską na arenie europejskiej.

„[…] chcę wierzyć, że rząd polski podejmie niezbędne działania, by rozwiać obawy Komisji i partnerów. Jeśli tak się nie stanie, będziemy nadal niestrudzenie bronić państwa prawa” – to z kolei wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona dla „Rzeczpospolitej” .  

W podobnym tonie mówią politycy totalnej opozycji w Polsce.

– Istnieje obowiązek przywrócenia stanu praworządności w Polsce – istnieje obowiązek wycofania się PiS ze złych rozwiązań – powiedział poseł PO Marcin Kierwiński.

Czy rząd zignoruje orzeczenie TSUE? Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk ma nadzieję, że do takiej konfrontacji nie dojdzie.

– Ona byłaby szkodliwa nie tylko dla Polski, ale i dla Unii Europejskiej – zaznaczył Michał Dworczyk.

Obecnie stanowisko unijnego Trybunału Sprawiedliwości analizują eksperci Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Na pewno nie będzie napięcia pomiędzy Polską a Unią Europejską i Trybunałem Sprawiedliwości UE. Takiego napięcia, które wmawiają nam politycy opozycji, strasząc tym, że wyprowadzamy Polskę z UE. Obecnie toczy się naturalny dialog – wskazał wicepremier Jarosław Gowin.

Rozprawa przeciwko Polsce ws. zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym odbędzie się 16 listopada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl