Czuwanie z Papieżem Franciszkiem

Zakończyło się modlitewne czuwanie z Ojcem św. Franciszkiem, połączone z medytacją tajemnic różańcowych. W modlitwę włączyło się 10 sanktuariów maryjnych na całym świecie, w tym Jasna Góra. Transmisję przeprowadziło Radio Maryja i TV Trwam.

Modlitewne czuwanie poprzedziło przesłanie Ojca św. Franciszka. Papież pozdrowił w nim pielgrzymów obecnych w sanktuariach świata. Powiedział, że odczuwa jedność z wszystkimi modlącymi się na różańcu i adoracji „pod macierzyńskim spojrzeniem Panny Maryi”.

– Spojrzenie! Jakże ono jest ważne! Jak wiele można wyrazić spojrzeniem! Uczucie, zachętę, współczucie, miłość, ale także upomnienie, pychę, a wreszcie i nienawiść. Często spojrzenie mówi więcej niż słowa, albo mówi to, czego słowa nie potrafią lub nie ośmielają się powiedzieć. Na kogo patrzy Panna Maryja? Spogląda na nas wszystkich, na każdego z nas. A jak na nas spogląda? Patrzy na nas jak matka, z czułością, miłosierdziem, miłością – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Papież dodał, że kiedy jesteśmy utrudzeni spoglądamy na Maryję i odczuwamy Jej spojrzenie, które mówi: „Odwagi synu, Ja ciebie wspieram!”. Ojciec święty dodał, że spojrzenie Maryi nie jest skierowane jedynie na nas, ale jest utkwione w Jezusie. Patrzyła na swojego Syna, Jezusa, we wszystkich wydarzeniach Jego życia, w chwilach radosnych, świetlistych, bolesnych, chwalebnych – jak to rozważamy w tajemnicach Różańca Świętego, po prostu z miłością. Papież wyjaśnił też na czym polega stwierdzenie: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła!”.

– Maryja jest błogosławiona, ze względu na swoją wiarę w Boga, bo spojrzenie Jej serca zawsze utkwione było w Bogu, na Synu Bożym, którego nosiła w łonie i kontemplowała na krzyżu. W adoracji Najświętszego Sakramentu Maryja nam mówi: „Spójrz na mojego Syna Jezusa, miej wzrok utkwiony na Nim, słuchaj Go, rozmawiaj z Nim. On patrzy na ciebie z miłością. Nie lękaj się! On ciebie nauczy by pójść za Nim i świadczyć o Nim w małych i wielkich działaniach twego życia, w relacjach rodzinnych, w twojej pracy, w chwilach świątecznych. Nauczy ciebie wychodzenia z siebie, aby patrzeć na innych z miłością, tak jak On, który nie słowami, ale faktami umiłował ciebie i ciebie kocha!” – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Modlitwa będzie trwać równolegle w różnych miejscach świata i w różnych językach. W czuwaniu uczestniczyć będą m.in. sanktuaria maryjne: z Lourdes, Aparecidy, Nairobii, sanktuaria z Japonii, USA i Indii, a także Bazylika Zwiastowania w Nazarecie. Czuwanie jest przygotowaniem do zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi całego świata, którego dokona Papież jutro w Rzymie (TRANSMISJA W RADIU MARYJA I TV TRWAM OD GODZ. 10:20).

Dzisiejsze uroczystości związane są z Dniem Maryjnym w Roku Wiary przeżywanym wraz z Ojcem św. Franciszkiem pod hasłem: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”. Uroczystości rozpoczęły się w Watykanie rano pielgrzymką do grobu Apostoła Piotra oraz Adoracją Eucharystyczną.

Po południu na Plac św. Piotra przybyła figura Matki Bożej Fatimskiej. Następnie Papież Franciszek poprowadził maryjną medytację. W katechezie powiedział, że figura Matki Bożej Fatimskiej pomaga odczuwać obecność Maryi, która zawsze prowadzi do Jezusa. Maryi, która jest prawdziwie wierząca. Następnie Papież rozważał wiarę Matki Bożej. Stwierdził, że wiara Maryi „rozwiązuje węzeł grzechu” i „obdarza Jezusa ludzkim ciałem”. Powiedział, że to, co dzieje się w Maryi zachodzi duchowo w każdym z nas, kiedy przyjmujemy Boże Słowo, kiedy oddajemy siebie, by pomagać bliźnim.

Dodał, że wiara Maryi opiera się na posłuszeństwie, ufności i prawdzie. Mówił, że taką postawę wobec Boga powinien mieć każdy człowiek.

– Kiedy nie słuchamy Boga, nie pełnimy Jego woli, dokonujemy konkretnych działań, w których wykazujemy brak zaufania do Niego – a to jest grzechem – tworzy się w nas jakby węzeł. Owe węzły pozbawiają nas pokoju i pogody ducha. Są niebezpieczne, ponieważ z większej liczby węzłów może powstań plątanina, która może być coraz bardziej bolesna i trudniejsza do rozwiązania – powiedział Papież.

Ojciec św. zwrócił uwagę na olbrzymią rolę Maryi w naszej „pielgrzymce wiary”. Ona nas wspiera i jest płomykiem pośród nocy.

– W noc Wielkiej Soboty Maryja czuwała. Jej płomyk, mały, ale jasny palił się aż do jutrzenki Zmartwychwstania. A kiedy dotarł głos, że grób jest pusty, Jej serce wypełniło się radością wiary, chrześcijańskiej wiary w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To jest punkt kulminacyjny pielgrzymowania wiary Maryi i całego Kościoła. Jak jest nasza wiara? Czy podobnie jak Maryja podtrzymujemy jej płomień w nas nawet w chwilach trudnych, w chwilach ciemności? Czy mam radość wiary? – pytał Ojciec św. Franciszek.

Po modlitwie figura Matki Bożej Fatimskiej została przewieziona do rzymskiego Sanktuarium Madonny Bożej Miłości. Tam, w łączności satelitarnej z maryjnymi sanktuariami na całym świecie, rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Do wspólnej modlitwy zaproszonych zostało 10 sanktuariów świata m.in. Jasna Góra. Modlitwa połączona będzie ze świadectwami życia Ewangelią, a poprzedzi ją telewizyjne przesłanie Ojca św.

Ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, apeluje o to, by jutro w jedności z Ojcem św., we wszystkich sanktuariach maryjnych i sanktuariach Roku Wiary archidiecezji częstochowskiej oraz tam, gdzie to możliwe, odprawiono Nabożeństwo Fatimskie, zakończone aktem poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

– W niedzielę bowiem figura Matki Bożej Fatimskiej powróci na Plac św. Piotra, gdzie Ojciec Święty Franciszek będzie sprawował uroczystą Eucharystię. W czasie Liturgii, wzorem swych poprzedników, poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Ufam, że – z pomocą Ducha Świętego – ten dar wspólnej modlitwy uprosi światło nadziei i pokoju dla świata, jak również dla naszej Ojczyzny – dodał ks. abp Wacław Depo.

Dzień Maryjny to jedna z ważnych uroczystości przewidzianych w papieskim kalendarzu obchodów Roku Wiary, która zgromadzi w Rzymie setki przedstawicieli ruchów i instytucji związanych w pobożnością maryjną.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl