Czechy: W bazie danych Panama Papers są 283 osoby z Czech

W bazie danych Panama Papers obejmującej osoby i firmy, którym panamska kancelaria prawnicza Mossack Fonseca pomagała dla unikania podatków zakładać firmy offshore, są 283 osoby z Czech – poinformowało w poniedziałek Czeskie Centrum Dziennikarstwa Śledczego.

Czesi wykorzystywali jako raj podatkowy przede wszystkim Seszele, na których Mossack Fonseca założyła dla nich ponad 800 firm. Następne w kolejności były Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Bahamy, będące terytorium stowarzyszonym Nowej Zelandii Niue, Panama i Samoa – powiedziała przedstawicielka Centrum Pavla Holcova.

Według zawartych w Panama Papers informacji najbogatszy Czech Peter Kellner i jego żona są właścicielami kilku firm na Wyspach Dziewiczych, a inny czeski przedsiębiorca-miliarder Daniel Krzetinsky także ma firmę w tym państwie. Swe aktywa umieścił tam również czeski aferzysta Radovan Krejczirz, skazany niedawno w RPA na 35 lat więzienia między innymi za usiłowanie zabójstwa.

„W bazie danych Panama Papers można znaleźć e-mailową korespondencję z roku 1998, kiedy to Krejczirz przeniósł pieniądze z własnej firmy Corado Holding do swej drugiej firmy na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych o nazwie Ducane Finance. Choć tym przypadkiem podejrzanej transakcji zajmowała się policja, sąd nie znalazł w niej niczego, co naruszałoby prawo” – głosi komunikat prasowy Centrum.

Przedstawiciele Kellnera i Krzetinskiego zaprzeczyli, by byli oni winni jakichkolwiek nadużyć.

„Małżonkowie Kellner mają na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych majątek i aktywa biznesowe (przeważnie nieruchomości) pochodzące z okresu, kiedy tam dłużej przebywali. Majątek ten jest zatem zgodnie z logiką administrowany przez spółki, które były założone i działają na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych” – oświadczyła spółka PPF, w której Kellner ma większościowy udział.

„Daniel Krzetinsky nie wykorzystuje i nigdy nie wykorzystywał jakichkolwiek panamskich ani innych anonimowych struktur do ukrywania tego, kto jest faktycznym właścicielem spółki. Nie wykorzystywał również i nie wykorzystuje żadnych nielegalnych lub nieetycznych sposobów postępowania w sferze planowania podatkowego” – napisał w komunikacie dla mediów rzecznik należącego do Krzetinskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH) Daniel Czastvaj.

Rzeczniczka czeskiego ministerstwa finansów Gabriela Sztiepanyova powiedziała agencji CTK, że wewnątrzresortowe Finansowe Biuro Analityczne (FAU) zgodnie z zasadami swego działania nie potwierdza ani nie dementuje informacji o tym, co może być przedmiotem jego dochodzenia.

„W tym konkretnym przypadku (dokumentów Panama Papers) można ogólnie stwierdzić, że gdyby FAU dysponowało takimi dokumentami, z całkowitą pewnością zgodnie z ustawą o zwalczaniu prania pieniędzy szczegółowo przeanalizowałoby ich treść w ramach uprawnień, jakie FAU ma. W razie podjęcia dochodzenia byłoby ono ukierunkowane przede wszystkim na ewentualne legalizowanie wpływów z działalności przestępczej i na potrzebę wykrywania działalności przestępczej, która tę legalizację poprzedzała” – zaznaczyła Sztiepanyova, nie rozwijając dalej tego tematu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl