fot. twitter.com/czeslawhoc

Cz. Hoc: Jeśli obostrzenia nie zdadzą egzaminu, zostanie wprowadzony pełny lockdown. Nie będzie innego wyjścia

Roztropne decyzje rządu ws. pandemii przyniosą efekty. Musimy być bardziej wytrwali, uzbroić się w cierpliwość i zachować zdrowy rozsądek – powiedział Czesław Hoc, poseł PiS i wiceprzewodniczący komisji zdrowia, w rozmowie z TV Trwam.  

Od 20 marca na terenie całej Polski zostają wprowadzone wcześniejsze  obostrzenia. Zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, baseny i obiekty sportowe, ograniczona zostaje działalność galerii handlowych [czytaj więcej] Szef resortu zdrowia przestrzegł w środę, że jeśli rozszerzenie obostrzeń nie spowolni trzeciej fali, kolejnym krokiem będzie całkowity lockdown. W podobnym tonie wypowiada się poseł Czesław Hoc. Podkreślił jednak, że na razie Polska jest przygotowana na wzrost zakażeń.

Wciąż pozostaje  ok. 9 tys. wolnych łóżek w szpitalach oraz ponad 800 wolnych respiratorów.

– Mamy jeszcze szpitale tymczasowe – to roztropna decyzja, perspektywiczne myślenie rządu, które nas zabezpiecza. Jest tam tylko 65 proc. uaktywnionych łóżek, a więc w zapasie pozostają jeszcze miejsca w szpitalach rezerwowych. Jesteśmy przygotowani na gorszy scenariusz. Myślę, że do tego nie dojdzie. Jeśli obecny niepełny lockdown (…) nie zda egzaminu, to wtedy wprowadzony zostanie pełny lockdown, ponieważ nie będzie innego wyjścia. Myślę, że wszystkie dobre i rozsądne działania rządu, Ministerstwa Zdrowia, plus odpowiedzialność społeczna spowodują, że po 9 kwietnia będziemy mogli poluzować obostrzenia i z większym optymizmem spojrzeć w przyszłość – mówił wiceprzewodniczący komisji zdrowia.

Polityk ocenił, że transmisja wirusa jest zatrważająca, niekiedy dramatyczna, dlatego rząd musiał podjąć „bolesne, ale konieczne decyzje”. Lockdown na trzy tygodnie jest jak najbardziej uzasadniony – dodał.

– Lockdown i roztropne decyzje rządu przyniosą efekty. W innej sytuacji znaleźlibyśmy się w takim miejscu, jak wcześniej Włochy, czy teraz Portugalia i Słowacja. Musimy brać przykład z innych krajów, postępować powoli, z doświadczeniem, ale zdecydowanie – podkreślił Czesław Hoc.

Rozmówca TV Trwam zwrócił uwagę, iż niektórzy wątpią w istnienie pandemii.

– Jeśli ktoś nie wierzy w pandemię, nich przyjdzie do szpitala, posłucha prawdziwych opowieści, jak niektórzy ludzie bardzo ciężko przechodzą COVID-19 i jak to się czasami dramatycznie kończy. Musimy być bardziej wytrwali, uzbroić się w cierpliwość i zachować zdrowy rozsądek – podkreślił wiceprzewodniczący komisji zdrowia.

TV Trwam News

drukuj