fot. PAP/Piotr Nowak

Wracają obostrzenia w całej Polsce

Od 20 marca na terenie Polski zostają wprowadzone nowe obostrzenia. Zamknięte będą hotele, kina, teatry, baseny i obiekty sportowe, ograniczona zostaje działalność galerii handlowych. Dynamika zachorowań w Polsce bardzo szybko przyspiesza. Minister zdrowia przestrzegł, że jeśli rozszerzenie obostrzeń nie spowolni trzeciej fali, kolejnym krokiem będzie całkowity lockdown.

W środę przybyło ponad 25 tys. chorych. Zmarły 453 osoby. W związku z rosnącą liczbą zakażeń spowodowanych głównie brytyjską odmianą koronawirusa rząd zadecydował od 20 marca do 9 kwietnia rozszerzyć dotychczasowe obostrzenia na całą Polskę.

– Zamknięte zostają hotele, z wyjątkiem hoteli robotniczych i pewnych wyjazdów służbowych. (…) Ograniczamy działalność galerii handlowych w skali całego kraju. Zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie, i inne obiekty rozrywkowe. Zamknięte zostaną również baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W galeriach będą mogły działać zakłady fryzjerskie i optyczne, placówki bankowe i pralnie. Otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie czy sklepy z artykułami budowlanymi.

Minister zdrowia zaapelował do pracodawców, by w miarę możliwości przeszli na pracę zdalną. Na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, dla najmłodszych uczniów zostaje wprowadzona nauka zdalna.

– W okresie „okołoferyjnym” dzieci w klasach 1-3 będą z powrotem uczyły się zdalnie. Po świętach podejmiemy decyzje najprawdopodobniej o powrocie do  kształcenia hybrydowego w klasach 1-3, bo to jest decyzja przejściowa – poinformował szef resortu zdrowia.

Obostrzenia nie obejmują zamknięcia przedszkoli i żłobków. Nowe obostrzenia w żaden sposób nie ograniczają przemieszczania się. W kościołach także bez zmian, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Minister zdrowia w porozumieniu z ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji polecił wojewodom przyspieszenie w przekształcaniu normalnej infrastruktury w COVID-ową.

– Nasze plany są takie, żeby w najbliższym tygodniu pojawiły się decyzje dot. ponad 8 tysięcy dodatkowych łóżek. Mamy nadzieję, że w perspektywie tygodnia łóżka będą przeznaczane na walkę z COVID-em – powiedział minister Adam Niedzielski.

W szpitalach przybywa chorych na koronawirusa. Przebieg choroby i powikłania są coraz cięższe.

– Nowych chorych – ciężko chorych, bardzo często znacznie młodszych niż w poprzednich falach – jest bardzo wielu. Szpitale są praktycznie wypełnione. Gdy wypiszemy któregoś z chorych, możemy wówczas przyjąć kolejnego – wskazał dr Maciej Hamankiewicz, ordynator oddziału wewnętrznego o profilu zakaźnym ze szpitala im. św. Elżbiety w Katowicach.

Do niepokojących danych dotyczących zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa odniósł się prezydent Andrzej Duda.

– Liczba jest ogromna. Musimy się zmierzyć z trwającym wielkim zagrożeniem w taki sposób, aby system ochrony zdrowia (…) wytrzymał straszliwy napór pandemii, a w związku z tym ogromny wzrost liczby osób hospitalizowanych – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zapanowanie nad pandemią ma dziś znaczenie fundamentalne – zaznaczył prezydent.

W pomoc zaangażowani są żołnierze. Każdego dnia z pandemią walczy 6 tys. żołnierzy. 10 tys. jest gotowych do podjęcia działań.

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, wskazywał, że żołnierze są włączeni w Narodowy Program Szczepień.

– Są obecni w ponad 600 szpitalach i innych placówkach medycznych. MON uruchomiło do tej pory 36 wojskowych podmiotów leczniczych, gdzie odbywają się szczepienia przeciw COVID-19 – poinformował minister Mariusz Błaszczak.

Od połowy stycznia działa też bezpłatna infolinia prowadzona przez Wojsko Obrony Terytorialnej. Pod numerem 800 100 115 seniorzy, w tym także kombatanci, mogą zgłosić potrzebę pomocy przy rejestracji na szczepienie. Żołnierze WOT-u dowożą też pacjentów do punktów szczepień. W całej Polsce liczba osób zaszczepionych pierwszą dawką przekroczyła 3 mln.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl