fot..facebook.com/ofrpb/

Cykl konferencji pomoże walczyć z problemem bezdomności

Ruszył cykl konferencji regionalnych poświęconych przeciwdziałaniu bezdomności. Spotkania odbędą się łącznie w 8 miastach. Pierwsze zakończyło się wczoraj w Poznaniu, a kolejne jest zaplanowane na dziś w Bydgoszczy. Cykl zakończy się 27 września w Kielcach.

Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności. Jej prezes Jakub Wilczek mówi, że głównym celem spotkań jest upowszechnianie innowacyjnych działań na rzecz osób bezdomnych.

– W porozumieniu z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz urzędami wojewódzkimi, zostały wybrane najlepsze praktyki w zakresie pomagania osobom bezdomnym ze wszystkich województw. W sumie jest ich 32. I kolejno na poszczególnych konferencjach prezentujemy osobą, które na co dzień zajmują się tym problemem, czyli głównie pracownikom socjalnym pomocy społecznej i pracownikom organizacji zajmujących się rozwiązywaniem problemu bezdomności. Gmina Nowe nad Wisłą od kilku już lat wdraża bardzo innowacyjne na polską skalę rozwiązanie polegające na tym, że rezygnuje się z placówek zbiorowego zamieszkania, czyli schronisk i noclegowni na rzecz mieszkań dla osób bezdomnych, w których te osoby odzyskują od razu samodzielność – tłumaczy Jakub Wilczek.

Jakub Wilczek zaznaczył, że osoby objęte programem, w mieszkaniach funkcjonują pod stałym wsparciem pracownika socjalnego, psychologa i innych specjalistów.

Sądząc po wynikach, jakie osiągnięto w gminie Nowe, jest to bardzo skuteczna metoda – dodał prezes Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności.

Eksperci szacują liczbę bezdomnych w skali kraju w granicach 40 tys. osób.

RIRM

drukuj