fot. twitter.com/MinRozwoju

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Rusza cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Ma być prościej i bez zbędnych wizyt w urzędzie. Za proces odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju.

Od dziś pod adresem e-budownictwo.gunb.gov.pl można pobrać i wypełnić formularze dot. procesu budowlanego. Jesienią możliwe ma być również przesyłanie dokumentacji budowlanej online. Natomiast na koniec roku – złożenie przez internet wniosku o pozwolenie na budowę.

Już dziś przez internet dostępne są m.in. formularze dotyczące zgłoszenia robót budowalnych, złożenia wniosku o pozwolenie na rozbiórkę oraz zgłoszenia rozbiórki.

– Przepisy prawa budowlanego, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów, pozwalają na pełny cyfrowy obieg dokumentów w zakresie tych formularzy. Będzie można zgłosić roboty budowlane, będzie można zgłosić zamianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, przenieść decyzję o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych i wiele innych – wskazał wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Kolejnymi etapami cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowalnego mają być: wprowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy, nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane; konto inwestora w serwisie e-budownictwo, umożliwienie – pod koniec roku – złożenia wniosku o pozwolenie na budowę całkowicie elektronicznie, załączając wymagane dokumenty i podpisując je za pomocą profilu zaufanego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj