fot. https://twitter.com/policja_lodzka

Cudzoziemcy w polskiej policji?

Komenda Główna Policji rozpoczęła analizy pod kątem zatrudniania cudzoziemców. To odpowiedź na coraz większe braki kadrowe, które mogą przełożyć się na wzrost przestępczości. Rzecznik policji wyjaśnił jednak, że chodzi o ewentualne zatrudnienie na etatach cywilnych, a nie w czynnej służbie.

W całej Polsce brakuje niemal 16 tys. funkcjonariuszy policji. Sytuacja jest tragiczna – oznajmiła rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, mł. insp. Katarzyna Nowak.

– To jest ponad 14 proc. policjantów, których dzisiaj nie ma na ulicach, w pionach dochodzeniowo-śledczych, w pionach kryminalnych, w ruchu drogowym, który jest ogromnie istotny, więc sytuacja kadrowa wymaga tego, żebyśmy sprawdzili, co możemy zrobić – powiedziała rzecznik KGP.

Komenda Główna Policji analizuje możliwości zatrudniania w polskiej policji cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji.

– Badamy, co my jako polska policja możemy zrobić, żeby uzupełnić wakat. To, o czym dzisiaj mówimy, czyli możliwość pracy – nie służby, pracy – w Policji, osób, które nie posiadają obywatelstwa polskiego, to jest jeden z tych obszarów – poinformowała mł. insp. Katarzyna Nowak.

Cudzoziemcy mogliby być zatrudniani na etaty cywilne, chociażby jako konsultanci – wyjaśnia rzecznik. Policjantka dodała, że ma to bezpośredni związek z sytuacją za naszą wschodnią granicą.

– Musimy być przygotowani na to, że nawet jeżeli ta wojna się skończy (daj Boże jak najszybciej), to za chwilę możemy mieć napływ i wzrost przestępczości związanej chociażby z handlem nielegalną bronią, z narkotykami, z napływem osób, które będą widziały możliwość zrobienia interesów na tej przestępczości – zwróciła uwagę rzecznik KGP.

Kierunek jest właściwy, ale powinien mieć charakter jednostkowy – ocenił były oficer Centralnego Biura Śledczego, Jacek Wrona.

– Posiadanie w tej formacji osób, które posługują się biegle językiem czy mają pewne doświadczenia związane z przestępczością, przede wszystkim ze Wschodu i jakieś nadzwyczajne umiejętności? Jak najbardziej, ale wydaje się, że powinno to być bardzo ograniczone. Na pewno nie powinien być to sposób na rozwiązanie problemów kadrowych – ocenił ekspert.

Te rozwiązać mogą konkretne działania, takie jak budowanie większego zaufania i prestiżu polskiej policji, wzrost wynagrodzeń oraz dodatkowe przywileje.

– A mianowicie możliwość przejścia na emeryturę dużo wcześniej niż osoba wykonująca normalną pracę. To by było coś, co dawało pewnego rodzaju ten element napędowy – stwierdził dr Roman Marzec, były funkcjonariusz policji i delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku.

Od przyszłego roku policjanci, którzy rozpoczęli służbę po 2012 r., będą mogli przejść na emeryturę dopiero po 25 latach służby, a nie po 15, jak ich koledzy z wcześniejszych roczników. Zgodnie z ustawą o policji, funkcjonariuszem może być osoba z polskim obywatelstwem. Ewentualne zmiany wymagałyby zgody Sejmu, Senatu i prezydenta.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl