pixabay.com

COVID-19: Rehabilitacja postcovidowa na koszt NFZ, szczepienia dla pracowników w zakładach pracy, powrót do szkół i odmrażanie gospodarki

Spada liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Poniedziałkowy bilans epidemii to niecałe 3,5 tys. nowych zakażeń i 22 zgony.

Apogeum trzeciej fali słabnie. Liczba zachorowań, zgonów i osób hospitalizowanych systematycznie spada, czas więc powrócić do normalnego leczenia. Jest to zadanie na najbliższe dwa, trzy miesiące – podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 4 maja powrócą normalne, planowe zabiegi.

– Musieliśmy wszystkie siły, wszystkie ręce poświęcić na walkę z trzecia falą COVID-19. Teraz, kiedy fala odpuszcza, chcemy natychmiast przerzucić siły i środki na leczenie w innych zakresach – mówił szef resortu zdrowia.

Do systemu opieki zdrowotnej wróci także 10 tysięcy łóżek, które do tej pory były przeznaczone dla pacjentów covidowych. W poniedziałek oficjalnie poznaliśmy także szczegóły programu rehabilitacji postcovidowej. Wielu pacjentów po przechorowaniu koronawirusa boryka się z powikłaniami pocovidowymi. Najczęstszym z nich jest utrata wydolności. Pomóc mają uzdrowiska w całym kraju. Wiele placówek już zgłasza gotowość przyłączenia się do programu.

– Już w zeszłym tygodniu zgłosiło się  ponad 100 placówek, a wiem, że w dniu dzisiejszym kolejne placówki oferują pomoc pacjentom po przebytej chorobie COVID-19 – poinformował Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ.

Rehabilitacja postcovidowa będzie ogólnodostępna. Sfinansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Droga do uzyskania skierowania będzie prosta i krótka – zapewnił Filip Nowak. Skierowanie może wypisać praktycznie każdy lekarz. Pacjent z otrzymanym skierowaniem musi się zgłosić się do jednej z placówek ujętych w wykazie NFZ. Rehabilitacja będzie mogła odbywać się nie tylko stacjonarnie, ale również w warunkach domowych i ambulatoryjnych.

Leczenie pocovidowe od paru miesięcy prowadzi uzdrowisko Nałęczów. Jak powiedział jego prezes, Piotr Marczyk, placówka oferuje nie tylko specjalnie wyszkoloną kadrę i nowoczesny sprzęt.

– Jesteśmy w stanie zaoferować zabiegi w różnych obszarach: fizjoterapii, balneoterapii, kinezyterapii. Wszystko po to, żeby poprawić zdrowie pacjentów – oznajmił prezes zarządu nałęczowskiego uzdrowiska.

Każdy pacjent ma również dostęp do pomocy psychologicznej.

Tymczasem z tygodnia na tydzień w Polsce rośnie tempo szczepień. 4 maja ruszą zapisy dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli wejść do programu szczepień w zakładach pracy.

– Zakłady pracy będą organizowały szczepienia dla swoich pracowników. Przez ostatnie dni konsultowaliśmy i wypracowywaliśmy z pracodawcami ostateczną wersję zasad, na jakich się to będzie odbywało. Dzisiaj przedstawimy te zasady już oficjalnie na stronach rządowych – mówił min. Michał Dworczyk, szef KPRM.

W jedenastu województwach dzieci z klas 1-3 wróciły dziś do szkół.

– Każdy dzień w nauce stacjonarnej, zwłaszcza dla dzieci z klas 1-3, jest na wagę złota i dlatego cieszę się, że już dzisiaj dzieci w połowie, w klasach 1-3, wróciły do nauki stacjonarnej w tych jedenastu województwach. Mam nadzieję, że sytuacja pandemiczna w maju pozwoli na to, żeby naukę stacjonarną rozszerzać na kolejne roczniki, również w kolejnych województwach – mówił minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

Nauka odbywa się w specjalnym reżimie sanitarnym – tak jest m.in. w Szkole Podstawowej nr 47 w Białymstoku.

– Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, jednego dnia przychodzi jedna grupa, są to w większości dzieci klas pierwszych i część drugich. Drugiego dnia przychodzą pozostałe dzieci – wyjaśniła Marlena Sokół, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Białymstoku.

Wiele branż cały czas czeka na decyzję o zniesieniu obostrzeń. Minister rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl