fot. pixabay.com

COVID-19 może spowodować nieodwracalną utratę słuchu; w razie kłopotów ze słyszeniem lekarze zalecają badania w tym kierunku

Koronawirus może zniszczyć słuch, czasem nieodwracalnie. Jak szacują naukowcy, niektórzy pacjenci z COVID-19 doświadczają utraty słuchu. Lekarze wskazują, aby po przebytym zakażeniu nie lekceważyć kłopotów ze słyszeniem i wykonać badania w tym kierunku.

O tym, że wywoływana przez SARS-CoV-2 choroba COVID-19 niszczy płuca i układ oddechowym wiadomo od dawna. Niedawno brytyjscy naukowcy odkryli, że również uszkadza słuch.

– To się może objawiać tym, że mamy postępujący niedosłuch spowodowany obrzękiem w nosogardle, mającym wpływ na drożność trąbek słuchowych łączących ucho środkowe z nosogardłem. Najczęściej są to zmiany odwracalne, ale spotykamy już uszkodzenia prowadzące do uszkodzeń nerwowych. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu ślimakowego – podkreśla prof. Henryki Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie wady słuchu. W większości przypadków jest to proces odwracalny, w niektórych potrzeba zastosowania środków wspomagających, jak implanty. Program implantów przez 30 lat ulegał intensywnemu rozwojowi i rzeczywiście w tym zakresie w Polsce możliwości są bardzo duże.

– Polscy pacjenci jako pierwsi albo jako jedni z pierwszych mają często dostęp do najnowszych rozwiązań – mówi prof. Henryk Skarżyński.

Ekspert zachęca do badań i – jak przyznaje – wprawdzie problemem są limity, ale kolejki nie są długie.

Informacje na temat słuchu znajdziemy w nowym majowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który jest już w sprzedaży.

Słuch jest najbardziej wrażliwym zmysłem. Wiele czynników i chorób może zaszkodzić naszym uszom. Co zatem robić, aby dobrze słyszeć przez całe życie? W majowym miesięczniku „Szlachetne Zdrowie” znajdują się niezwykle pomocne i skuteczne rady naszych ekspertów na temat m.in. chorób uszu, niedosłuchu czy szumów usznych – wskazuje Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

W magazynie jest jeszcze wiele innych ciekawych artykułów, m.in. o tym, czy warto stosować zamienniki cukru? O ćwiczeniach ABS na mięśnie brzucha. Znawca roślin Zbigniew Nowak pisze o miłorzębie, który poprawia pamięć i słuch. Warto też skorzystać z przepisów na smaczne i lekkie sałatki. 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl