fot. PAP/Darek Delmanowicz

Coraz więcej żłobków ponownie otwiera działalność

Około 30 proc. żłobków wznowiło działalność – powiedziała wiceminister rodziny Barbara Socha. Pozostałe placówki mają otwierać swoje drzwi w kolejnych tygodniach.

Od środy żłobki i przedszkola mogą przyjmować dzieci jednak po zrealizowaniu wytycznych służb sanitarnych. Rząd sukcesywnie znosi obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa.

Rodzice, którzy planują wrócić do pracy, mogą pozostawić dziecko w placówkach opiekuńczo-edukacyjnych. W naszym kraju działa ok. 6 tys. żłobków. Większość to podmioty prywatne.

Wiceminister Barbara Socha powiedziała, że duża cześć otwartych placówek jest zlokalizowana w mniejszych miejscowościach.

– Wiemy, że duże miasta podeszły dosyć sceptycznie do tej możliwości. Widzimy też odpowiedzialne zachowanie rodziców, bo ogłaszając tę możliwość kierowaliśmy ją szczególnie do tych rodziców, którzy już nie mogą dłużej zajmować się dziećmi i muszą wrócić do pracy. Natomiast tych wszystkich, którzy mają taką możliwość, by jeszcze opiekować się dziećmi w domu, zachęcamy do tego – do pozostania w domu. To pomaga też w realizacji wytycznych – powiedziała Barbara Socha.

Rodzice, którzy nie zdecydują się na posłanie dziecka do żłobka czy przedszkola, dalej mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rząd przedłużył go do 24 maja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl