fot. PAP/Piotr Nowak

Co z zawieszeniem członkostwa związków rosyjskich i białoruskich w międzynarodowych federacjach sportowych?

Ponad 30 ministrów sportu chce zawieszenia członkostwa związków rosyjskich i białoruskich w międzynarodowych federacjach sportowych. Postulują także usunięcie osób z tych państw z wysokich stanowisk w organizacjach.

Minister sportu, Kamil Bortniczuk, wskazał, że wojna na Ukrainie trwa, a rosyjska agresja ma zbrodniczy charakter. Część federacji rozważa uchylenie zakazu udziału dla rosyjskich i białoruskich sportowców w wybranych dyscyplinach.

Minister Kamil Bortniczuk zaznaczył, że powstał zespół, który będzie przekazywał organizatorom imprez sportowych informacje o zgłaszających się do zawodów uczestnikach z Rosji i Białorusi.

– Rekomendujemy udział lub brak danego zawodnika, badając jego związki z władzami rosyjskimi lub białoruskimi, ze sponsorami powiązanymi z Rosją lub Białorusią, uwzględniając jego dotychczasowe wypowiedzi na temat zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. W ślad za rekomendacją będziemy oczekiwać, że organizatorzy imprez sportowych będą podejmować odpowiednie decyzje odnoszące się do konkretnych zawodników pochodzących z Rosji lub Białorusi, ale nierepezentujących tych państw. W oświadczeniu znalazło się, że absolutnie nie ma możliwości, aby reprezentanci Rosji lub Białorusi występowali pod jakimikolwiek symbolami tych państw – powiedział minister Kamil Bortniczuk.

Pod wspólnym oświadczeniem podpisali się ministrowie 25 z 27 państw Unii Europejskiej, a także szefowie resortów m.in. z Wielkiej Brytanii, USA oraz Japonii.

To kolejne wspólne stanowisko szefów resortów sportu. W pierwszym stanowisku, które zostało wydane w marcu, postulowano m.in. wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców z rywalizacji na każdym szczeblu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl