Co dalej z sytuacją w Syrii?

W poniedziałek unijni ministrowie spraw zagranicznych mają omówić sytuację w Syrii, a także kwestie relacji z Rosją. Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania przygotowały już specjalną rezolucję w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby potępić atak chemiczny reżimu w Damaszku.

Naloty na Syrię były aktem agresji, który wojska syryjskie zdołały skutecznie odeprzeć – tak zachodnie ostrzały ocenił Baszar al-Asad. Prezydent Syrii w rozmowie z rosyjskimi deputowanymi zabiegał o pomoc w odbudowie kraju. Miałaby temu posłużyć wzajemna współpraca w sektorze naftowo-gazowym. Łącznie Syria potrzebuje dziś ponad 400 milionów dolarów. Jednak przede wszystkim potrzebuje dziś pokoju, a tego nie widać. Codziennie cierpią zwykli Syryjczycy.

– Cywile byli gazowani poprzez broń chemiczną. Trzeba było podjąć bezpośrednie działania wojskowe, aby zniszczyć broń chemiczną wykorzystywaną przez morderczy reżim Asada – powiedział premier Kanady Justin Trudeau.

Odpowiedzią świata na syryjski atak chemiczny ma być rezolucja ONZ, przygotowana przez USA, Francję i Wielką Brytanię. Na razie nie są planowane dalsze naloty.

– Pracowaliśmy z naszymi przyjaciółmi ze Stanów Zjednoczonych i Francji, aby zdegradować Asadowi zdolność do użycia broni chemicznej. To było ważne. Mam nadzieję, że to go powstrzyma i że oznacza to brak cierpień humanitarnych dla Syryjczyków związanych z bronią chemiczną – zaznaczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Udział Brytyjczyków i Francuzów w nalotach nie może dziwić. Londyn i Paryż także zabiegają o wpływy na bliskim wschodzie.

– Oni jakby budują swoją pozycję polityczną, musieli także zareagować, a że w dodatku otrzymali pretekst w postaci użycia broni chemicznej, było to łatwiejsze dla obydwu państw – ocenił prof. Piotr Mickiewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

O pokój na świecie, a przede wszystkim w Syrii, zaapelował Ojciec Święty Franciszek.

– Jestem głęboko poruszony obecną sytuacją na świecie, gdzie mimo narzędzi, które są do dyspozycji wspólnoty międzynarodowej, trudności sprawia uzgodnienie wspólnych działań na rzecz pokoju w Syrii i innych regionach świata – powiedział papież Franciszek.

Jutro w Luksemburgu o sytuacji w Syrii będą debatować ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej. 24 i 25 kwietnia w Brukseli odbędzie się konferencja poświęcona Syrii pod wspólnym przewodnictwem Unii Europejskiej i ONZ.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl