fot. PAP/Wojtek Jargiło

Co dalej z Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. L. Kaczyńskiego?

Posłowie PiS oraz radni miasta Chełm sprzeciwiają się planom resortu kultury dotyczącym rozwiązania umowy finansowej na budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Chodzi o kwotę 180 mln złotych.

Muzeum oraz Centrum Prawdy i Pojednania miało powstać w Chełmie do 2027 r. na terenie kompleksu dawnych carskich budynków. Prace nad jego powstaniem trwają od 2020 r.  Umowa z resortem kultury na finansowanie projektu podpisana została 28 listopada 2023, a więc jeszcze przed objęciem władzy przez rząd Donalda Tuska. Chodzi o 180 mln zł ze środków ministerstwa oraz wkładu z budżetu miasta Chełm w wysokości 20 mln zł.

Decyzją obecnego resortu kultury pod kierownictwem Bartłomieja Sienkiewicza finansowanie z budżetu ministerstwa nie będzie realizowane. Były minister edukacji, poseł PiS, Przemysław Czarnek, ocenił, że decyzja ta jest skandaliczna.

Jak minister kultury i dziedzictwa narodowego państwa polskiego może mówić po 80 latach od ohydnej zbrodni ludobójstwa, że decyzja o powstaniu Muzeum i upamiętnieniu ofiar rzezi wołyńskiej jest przedwczesna i nieprzemyślana? To jest skandal! To Muzeum i tak będziemy realizować, bo są już nad nim prowadzone zaawansowane prace i wiele rzeczy już zrobiono – wyjaśnił polityk.

Przewodniczący Rady Miasta Chełm, Longin Bożeński, podkreślił, że miasto Chełm już zainwestowało duże środki na Muzeum oraz Centrum Prawdy i Pojednania. Dodał, że projekt miał być żywym pomnikiem pamięci o Polakach, którzy w sposób drastyczny zginęli za Bugiem.

– Ono ma wydobyć prawdę i ją zdeponować dla przyszłych pokoleń. Temu ma służyć instytut naukowo-badawczy, jakim będzie Centrum Prawdy i Pojednania. W tej chwili jest nam po prostu przykro i wstyd, że polski rząd chce utrącić tę inicjatywę. Bardzo przykro jest również rodzinom ofiar rzezi wołyńskiej, którzy mieszkają również w naszym mieście – podkreślił Longin Bożeński.

Zgodnie z zapowiedziami obecnego resortu kultury wypowiedzenie umowy na finansowanie projektu ma nastąpić z dniem 31 grudnia br.

RIRM

drukuj