fot. flickr.com

Co czwarty nastolatek doświadcza przemocy w internecie

Co czwarty nastolatek doświadcza przemocy w internecie. Większość rodziców nie jest świadoma problemu, dlatego działania edukacyjne prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji.

 

W Polsce ponad 90 procent młodych ludzi korzysta z internetu. Dziennie spędzają w sieci około czterech godzin. Korzystają głównie ze smartfonów, a to rodzi wiele niebezpieczeństw.

– Patostreaming może być rzeczywiście groźny, ale groźne są także różnego rodzaju uzależnienia, w które mogą popadać dzieci. Seksting, jako zjawisko, które ma olbrzymie konsekwencje dla psychiki młodych ludzi, a jest zjawiskiem, które jest coraz powszechniejsze – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Patostreamy pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Przedstawiają m.in.: libacje alkoholowe, przemoc i wulgaryzmy. Seksting jest formą komunikacji elektronicznej. Głównym przekazem sekstingu jest seksualnie sugestywny obraz i tekst.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski wskazał, że w przypadku zwalczania cyberzagrożeń konieczna jest współpraca wielu instytucji.

– Jednym z elementów takich działań, które realizujemy jest deklaracja o współpracy w zakresie zwalczania cyberzagrożeń w stosunku do dzieci – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

Patotreści opierają się na zwykłym mechanizmie zysku, na modelu biznesowym, który trudno złamać – mówił prof. Jacek Leśkow, dyrektor Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Dodał, że najlepszym przeciwdziałaniem na cyberprzemoc jest ciągły kontakt z dzieckiem.

– Stała komunikacja między dziećmi, rodzicami a wychowawcami w szkole. Musimy się nawzajem bez przerwy dzielić wiedzą, o tym, co te treści niosą – powiedział prof. Jacek Leśkow.

Jedną z inicjatyw, która ma uświadamiać o ceberprzemocy jest [Dzień Bezpiecznego Internetu]. Informacje o zagrożeniach w sieci – właśnie poprzez takie inicjatywy – mają dotrzeć nie tylko do dzieci i młodzieży, ale też do rodziców i nauczycieli.

 

TV Trwam News

drukuj