fot. PAP/Mateusz Marek

CKE: W porównaniu z 2021 rokiem maturę zdało prawie 10 tysięcy uczniów więcej

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki matur. W porównaniu z zeszłym rokiem, prawie 10 tysięcy więcej uczniów zdało egzamin dojrzałości.

Ponad 268 tysięcy absolwentów szkół ponadpodstawowych przystąpiło do egzaminu dojrzałości. Wielu ma się z czego cieszyć.

– Najlepiej poszło mi z angielskiego i jestem też dumna z mojej matematyki. Chyba nikt się nie spodziewał, ale zdałam na 60 proc., więc jest w miarę dobrze – mówiła Julianna, tegoroczna maturzystka.

Maturzyści musieli zmierzyć się z obowiązkową matematyką, językiem polskim i językiem obcym nowożytnym. Podobnie jak rok temu, nie było obowiązkowych egzaminów ustnych.

– Dodatkowo również każdy maturzysta musiał przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, jako przedmiotu dodatkowego – bez progu zaliczenia – wskazał dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Absolwenci najlepiej poradzili sobie z językiem polskim na poziomie podstawowym. Zaledwie 10 proc. zdających nie osiągnęło progu zaliczeniowego, który wynosił 30 procent. Podobnie, jak w zeszłych latach, to królowa nauk była dla abiturientów największym wyzwaniem.

– W tym roku maturę spośród wszystkich absolwentów, którzy do niej przystąpili, zdało 78,2 proc., niezależnie od tego, jaką szkołę absolwenci ukończyli. 15,5 proc. ma prawo do poprawki, tzn. że nie zdało egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego – dodał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin poprawkowy odbędzie się 23 sierpnia. Maturzyści, którzy nie zdali więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego, do egzaminu dojrzałości będą mogli przystąpić dopiero za rok. Wyniki tegorocznej matury pokazują, że nauka stacjonarna przynosi lepsze efekty w nauczaniu.

– Dzięki temu, że praca w tym roku w szkołach była normalna, stacjonarna, to odbiło się to również na wynikach matur. Około 10 tysięcy uczniów więcej w stosunku do poprzedniego roku zdało maturę – zwrócił uwagę prof. Przemysław Czarnek.

Teraz przed maturzystami trudny wybór studiów wyższych. Rekrutacja na wielu uczelniach już się rozpoczęła. Na studentów czeka również Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczelnia oferuje wiele atrakcyjnych kierunków studiów: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, politologia, informatyka, informatyka medialna, pielęgniarstwo, a także nowy kierunek – prawo. Do tego dochodzi bardzo bogata oferta studiów podyplomowych – wśród nich m.in. prestiżowy kierunek Master of Business Administration (MBA).

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl