fot. PAP/EPA

Cipras przekonany, że będzie kompromis ws. Grecji

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział w czwartek w Brukseli, że jest przekonany, iż uda się osiągnąć kompromis w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla jego kraju. Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyznała z kolei, że postęp nie jest wystarczający.

Jestem pewien, że uda się osiągnąć kompromis, który pomoże Europie i Grecji przezwyciężyć kryzys – oświadczył Cipras przed rozpoczęciem szczytu UE.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zastrzegła z kolei, że zgromadzeni w czwartek i piątek na szczycie unijni przywódcy nie będą się mieszać w prowadzone równolegle negocjacje między Grecją a eurogrupą i instytucjami reprezentującymi wierzycieli Aten, czyli Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym. „To jest sprawa ministrów finansów oraz trzech instytucji” – powiedziała Merkel dziennikarzom.

Przyznała, że z informacji, które otrzymała jeszcze przed spotkaniem ministrów finansów strefy euro wynika, „iż nie osiągnięto wystarczających postępów” w negocjacjach z Grecją. „W niektórych punktach można mieć nawet wrażenie, że się trochę cofnęliśmy” – powiedziała.

Jest bardzo ważne, by Grecja dalej współpracowała z trzema instytucjami i by ministrowie finansów podjęli potem decyzję – dodała Merkel.

Prezydent Francji Francois Hollande ocenił, że porozumienie z Grecją jest możliwe, ale i konieczne. „Są różnice, ale nad nimi pracujemy” – powiedział. Przestrzegł, by nie zostawiać kompromisu na ostatnią chwilę. „Trzeba wiedzieć, kiedy skończyć negocjacje” – dodał.

Aktualny program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca. Bez ostatniej raty w wys. 7,2 mld euro państwu temu grozi niewypłacalność. Rząd w Atenach i instytucje reprezentujące wierzycieli od końca lutego negocjują w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania wsparcia dla Aten.

PAP/RIRM

drukuj