Chrystus Zmartwychwstał!

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto w roku liturgicznym. Dzień szczególnej radości, bo Chrystus odniósł zwycięstwo nad śmiercią i grzechem.

Zmartwychwstały Chrystus pokazuje, że nawet najgorszy grzech może zostać pokonany – powiedział ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego JP II.

– Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest świętem radości, odrodzenia się życia, powstania do nowego życia. Chrześcijanie od samego początku bardzo uroczyście celebrowali ten dzień, nawet wtedy, kiedy byli jeszcze w katakumbach, kiedy doświadczali prześladowań ze strony władzy, pogan, ale to było źródło ich siły. To zawsze pozostaje źródłem siły. Człowiek, który doświadcza słabości, który doświadcza śmierci, patrząc na Chrystusa Zmartwychwstałego, zaczyna wierzyć, że on też może pokonać grzech, słabość – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

We wszystkich kościołach dzwonią dzwony radości. Śpiewamy radosne: Alleluja! Wyraża ono tę prawdę, że Jezus żyje. W wielu parafiach Liturgie Wigilii Paschalnej odbyły się wieczorem w Wielką Sobotę.

Radio Maryja i TV Trwam transmitowały uroczystą Liturgię Wigilii Paschalnej z Watykanu. Przewodniczył jej Ojciec św. Franciszek. W homilii Papież wyjaśnił, co oznacza polecenie Jezusa: “Pójść do Galilei”. Powiedział, że to ponownie ujrzeć Jezusa zmartwychwstałego i stać się świadkami Jego zmartwychwstania, Galilea bowiem to miejsce, gdzie wszystko się zaczęło.

– „Pójść do Galilei” oznacza coś pięknego, oznacza dla nas odkrycie na nowo naszego chrztu jako żywego źródła, zaczerpnięcie nowej energii u korzeni naszej wiary i naszego doświadczenia chrześcijańskiego. Powrót do Galilei oznacza przede wszystkim powrót tam, do tego żywego punktu, w którym Boża łaska dotknęła mnie na początku drogi. To od tej iskry mogę rozpalić ogień na dzisiaj, na każdy dzień, i zanieść ciepło i światło do moich braci i sióstr. Od tej iskry zapala się pokorna radość, taka radość, która nie uwłacza cierpieniu i rozpaczy, radość dobra i łagodna – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że w życiu każdego ochrzczonego człowieka jest „Galilea” bardziej egzystencjalna. Polega ona na tym, by strzec wezwania Jezusa do pójścia za Nim i Jego miłości. Zachęcił, by dziś zadać sobie pytanie: co jest moją Galileą? Gdzie jest moja Galilea? Czy o niej pamiętam? Czy o niej zapomniałem?

Tradycyjnie o godz. 6:00 rano w kościołach sprawowane są Msze Rezurekcyjne.
Wielka Niedziela to także okazja spotkania z bliskimi- towarzyszą im liczne zwyczaj wielkanocne, w tym uroczyste śniadanie, podczas którego dzielimy się jajkiem poświęconym w Wielką Sobotę. Jest ono symbolem nowego życia jakie każdy chrześcijanin otrzymuje poprzez zwycięstwo Jezusa nad śmiercią.

RIRM

drukuj