Przesłanie z pustego grobu

Radosne Alleluja płynie ze wszystkich zakątków Polski. Wierni już o świcie wyszli na spotkanie Zmartwychwstałego Chrystusa. W homiliach pasterzy Kościoła królowały wątki religijne; nie zabrakło również odniesień ważnych społecznie.

Wiele ważnych słów padło również w homiliach wygłoszonych wczoraj wieczorem w Wigilię Paschalną.

Kościoły zajaśniały światłem płonącego Paschału, ta światłość, którą niesie Chrystus zwycięzca śmierci wypełnia również wierzące serca – zauważył ks. abp Andrzej Dzięga.

– Czując żar tego płomienia, który dociera aż do nas. Chrystus żyje! Zmartwychwstał! My w to wierzymy, my to czujemy, my sami tym żyjemy i to głosimy, aby napełniały się miłością serca wszystkich ludzi – mówił ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Prawda o Zmartwychwstaniu kruszy kajdany wszelkich systemów, bo tylko Prawo Boże daje szczęście, nie to stanowione – bezbożne – dodał pasterz kościoła szczecińsko-kamieńskiego.

Wigilia Paschalna była również dniem chrztu św. wielu dorosłych katechumenów.

Chrzest to początek nowego życia, a „Zmartwychwstanie to nowy porządek naszych dziejów” – tak mówił podczas homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przestrzegał również przed zejściem z Bożej drogi.

– Co do poglądów społecznych na temat in vitro, przyszłość jeszcze nas z nich przeegzaminuje. W rozdygotanej emocjonalnie atmosferze, jaką wokół tego problemu stworzono, pominięto milczeniem rzeczowe argumenty przeciwników tej metody – podkreślał ks. abp Stanisław Gądecki.

Dlatego pasterz Kościoła poznańskiego apelował do wiernych, by zwrócili się w duchu do Chrystusa, który jest prawdziwą światłością. Na szczęście świat to nie tylko zło, ale i ogrom dobra. Są nie tylko ci, którzy chcą unicestwić życie, ale również ci, którzy z zawziętością życia bronią – przypominał ks. abp Marek Jędraszewski.

– Pojawiają się wspaniali współcześni świadkowie życia: pro-life, Mary Wagner – kanadyjka, która co jakiś czas w demokratycznym kraju ląduje w więzieniu – tylko dlatego, że idzie z kwiatem do klinik aborcyjnych – zwracał uwagę ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

„A głoszenie życia jest głoszeniem Chrystusa” – przypominał metropolita łódzki.

Dziś donośne bicie dzwonów obwieściło wiernym największy cud – Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Ks. abp Henryk Hoser, pasterz diecezji warszawsko-praskiej gościł w parafii św. Jadwigi. W homilii przypominał parafianom, że tajemnica zmartwychwstania była trudna, nawet da uczniów samego Jezusa, ale mimo to wierzyli.

– Wielu z nas boi się do Niego przyznać, boi się Go wyznać w swoim życiu – i słowami, i działaniem. Swoje życie programujemy tak, jakby Jezusa i Boga nie było. Czy tego od nas Bóg oczekuje? – pytał Ksiądz Arcybiskup.

A to oczywiste opowiedzenie się po stronie Boga, po stronie prawdy, w tych trudnych czasach nabiera coraz większego znaczenia. Ks. abp Józef Michalik w homilii przestrzegał przed zgubną ideologią gender.

– To jest ideologia, to nie jest filozofia. Jeżeli masz krytyczne zdanie o tej ideologii, zostaniesz wezwany do sądu.  Ty nie masz prawa nawiązywać do prawa natury, przypominać o odpowiedzialności rodziców – podkreślał ks. abp Józef Michalik.

Metropolita przemyski nawiązał również do pojawiających się zarzutów, że Kościół miesza się do polityki.

„Kościół wskazuje drogę, mówi jakimi zasadami się kierować, kto według tych zasad nie postępuje, nie jest godny poparcia” – podkreśla Ksiądz Arcybiskup. Niestety w przestrzeni politycznej pojawia się coraz więcej projektów groźnych ustaw – do nich nawiązał w homilii ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Szyderstwem z rodziny są projekty legalizacji prawnych związków jednopłciowych. Tak jak bólem i zniewagą jest stwierdzenie, że źródłem przemocy w relacjach rodzinnych jest tradycja i wiara, a Bożemu postanowieniu, że istnieje mężczyzna i kobieta przeciwstawiana jest kulturowa kategoryzacja płci – wskazał metropolita gdański.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź dodał, że „smutnym znakiem czasu” jest sytuacja, kiedy ten sam Sejm, który ustanowił rok 2015 rokiem Jana Pawła II, pochyla się nad takimi haniebnymi ustawami. Dlatego napełnieni radością zmartwychwstania musimy zawsze opowiadać się po stronie prawa naturalnego.

Bo Chrystus jest zwycięzcą i jeśli będziemy szli Jego drogą również zwyciężymy. O tej nadziei przypomniał ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp Ignacy Dec.

– Moi drodzy, nie bójmy się niczego! Straszą nas różnymi sprawami. Jezus jest z nami, jest naszą opoką, naszą siłą i mocą – tylko trzymajmy się Jego – zachęcał ks. bp Ignacy Dec.

 

 

TV Trwam News / RIRM

 

 

drukuj