fot. pixabay.com

Chorwacja: MSW kupuje drony i wozy „do ochrony granic zewnętrznych UE”

Ministerstwo spraw wewnętrznych Chorwacji ogłosiło plan zakupu dronów i specjalnych pojazdów przeznaczonych „do ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej” – podała chorwacka telewizja N1.

„Chodzi o bezzałogowe statki powietrzne krótkiego zasięgu i kilka typów pojazdów przeznaczonych do monitorowania granicy państwowej. Zarówno bezzałogowe statki powietrzne, jak i pojazdy posiadają odpowiednie parametry do wykorzystania w obszarze zewnętrznej granicy Republiki Chorwacji” – przekazał w sobotę chorwacki resort.

Po zakończeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nastąpi wybór oferenta i podpisanie umowy z wybraną osobą prawną – dodano.

Chorwacja znajduje się na tzw. szlaku bałkańskim, wiodącym przez Turcję, Bułgarię, Grecję, Macedonię Północną, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę. Jest to jeden z głównych korytarzy migracyjnych prowadzących do Unii Europejskiej.

W tym roku granicę Chorwacji przekroczyło około 62 tys. nielegalnych migrantów, czyli o 70 proc. więcej, niż w roku ubiegłym. Połowa nie zgłosiła się do chorwackich ośrodków, a 97 proc. z nich wkrótce opuściło Chorwację i wyjechało do innych krajów Europy. Na północy państwa zatrzymano o 60 proc. więcej przemytników, niż rok temu; dwie trzecie spośród nich to obcokrajowcy.

Liczba złożonych wniosków o azyl wzrosła w Chorwacji w tym roku o 700 proc., a minister spraw wewnętrznych, Davor Bożinović, informował w październiku, że w 2023 roku schwytano już niemal 1 tys. przemytników ludzi.

„Powołanie do monitorowania granic technologii i zwiększenie zasięgu obserwowania słabiej kontrolowanych szlaków granicznych – a analizy wykazały, że są one wykorzystywane do nielegalnych przekroczeń – to działanie godne pochwały” – stwierdził w rozmowie z N1 ekspert wojskowy Gordan Akrap.

„Nielegalna migracja była, jest i będzie wyzwaniem dla systemu bezpieczeństwa i obrony kraju” – dodał.

PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl