PAP/Sebastian Borowski

Synoptyk IMGW: Miejscami opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem

Pogoda w niedzielę jest już spokojniejsza, w porównaniu do minionej nocy i soboty. Miejscami, jak powiedziała synoptyk IMGW, Dorota Pacocha, występują opady śniegu, ale nie są one już tak intensywne. Nad samym morzem może popadać także deszcz ze śniegiem.

Niedziela do końca dnia z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami.

„Miejscami występują opady śniegu, ale nie są i nie będą one już tak intensywne. Najwięcej spadnie go w obszarach podgórskich, Śląska i Małopolski. Tam przybędzie do 7 cm pokrywy śnieżnej. Na Pomorzu też dopada śniegu o kolejne 5 cm. Nad samym morzem może także popadać deszcz ze śniegiem” – powiedziała Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Temperatura w najcieplejszym momencie niedzieli wyniesie od – 3 stopni do zera stopni Celsjusza na przeważającym obszarze kraju. Nam morzem, jak wskazała synoptyk IMGW, wzrośnie do 4 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie w obszarach podgórskich Karpat i Sudetów. Tam ok. – 6 stopni Celsjusza.

Wiatr jest słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W górach porywy wiatru sięgną do 60 km/h.

„Tam, gdzie pokrywa śnieżna jest sypka, będą mogły powstawać zawieje i zamiecie” – ostrzegła synoptyk IMGW.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nadal sporo chmur, spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, ale – na co zwróciła uwagę Pacocha – na zachodzie i południu kraju będą postępować rozpogodzenia.

Synoptyk IMGW przekazała, że zwłaszcza w pierwszej połowie nocy miejscami pojawią się przelotne opady śniegu, ale będą one słabe.

„Wystąpią także silne zamglenia oraz marznące mgły i będą one ograniczały widzialność do 500 m” – zaznaczyła Pacocha.

Wraz z prognozowanymi nocnymi rozpogodzeniami spadnie temperatura. I to znacznie.

„Będzie wynosiła od – 12 stopni na południu, w centrum ok. – 5 stopni, do – 1 stopnia Celsjusza nad morzem. Najchłodniej będzie w rejonach podgórskich Sudetów i Karpat. Tam temperatury wynosić będą ok. – 17 stopni Celsjusza. Zostały już wydane ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym mrozem właśnie dla tych obszarów” – powiedziała synoptyk IMGW.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy i wschodzie okresami porywisty. Powieje z kierunków zachodnich.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl