Chiny i Rosja podpisały ramowe porozumienie ws. drugiej trasy gazowej 

W obecności przywódców Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga, podpisano w niedzielę w Pekinie szereg porozumień o współpracy obu państw w dziedzinie energetycznej, w tym ramowe porozumienie ws. drugiej, zachodniej drogi zaopatrzenia Chin w rosyjski gaz. 

W maju 2014 roku Moskwa i Pekin po wieloletnich negocjacjach zawarły już 30-letni kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Chin. Od 2018 roku Rosja ma dostarczać stronie chińskiej 38 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Podpisane w niedzielę porozumienie ramowe przewiduje dostawy „trasą zachodnią” 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie ze złóż w Zachodniej Syberii gazociągiem Ałtaj.

Współpraca z Chinami to zastrzyk dla Rosji w chwili, gdy Waszyngton i Unia Europejska nałożyły na Moskwę sankcje z powodu jej działań na Ukrainie – pisze agencja Associated Press.

Putin i Xi Jinping zapewniali w niedzielę w Pekinie o chęci umacniania współpracy.

To dziesiąte w ciągu niespełna dwóch lat spotkanie przywódców Chin i Rosji odbyło się w przededniu otwarcia szczytu APEC (Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku), na którym będzie także prezydent USA Barack Obama.

Putin podkreślił znaczenie współpracy rosyjsko-chińskiej na arenie międzynarodowej. „Nadzwyczaj ważne jest współdziałanie Rosji i Chin dla utrzymywania świata w ramach prawa międzynarodowego, czynienie go stabilniejszym i mniej nieprzewidywalnym” – powiedział.

„Razem dbaliśmy o wiecznozielone drzewo rosyjsko-chińskiej przyjaźni” – zadeklarował z kolei przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Zaznaczył, że przyszła jesień i nadszedł czas zbioru owoców.

Obaj politycy byli obecni przy podpisaniu 17 porozumień, w tym w dziedzinie energetycznej między rosyjskim gigantem naftowym Rosnieft a chińską korporacją naftową CNPC. Jedno z tych porozumień pozwoli CNPC przejąć 10-procentowy pakiet mniejszościowy w gigantycznym złożu ropy Wankor we wschodniej Syberii.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl