fot. cbsp.policja.pl

CBŚP rozbiło grupę odpowiedzialną za wielomilionowe wyłudzenia podatków

Policjanci z CBŚP zatrzymali trzech członków grupy przestępczej podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia podatków w międzynarodowym obrocie olejem smarowym, który był przetwarzany i sprzedawany w Polsce jako olej napędowy – dowiedziała się dziś PAP w CBŚP.

Mężczyźni, w tym organizator procederu, zostali zatrzymani w Kołobrzegu i Trzebiatowie przez CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami urzędów celno-skarbowych z Zielonej Góry i Szczecina.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działa od lutego 2015 do lutego 2016 r. Jej członkowie sprowadzali olej smarowy z Niemiec i Belgii, a następnie we wsi na terenie woj. zachodniopomorskiego przerabiali na olej napędowy. Według dokumentów, Polska miała być tylko krajem tranzytowym, a olej smarowy miał trafiać na Łotwę.

Policjanci ustalili, że grupa przestępcza utworzyła kilkanaście firm, także poza Polską, które były wykorzystywane do kupna, sprowadzania, transportowania i sprzedaży przerobionego oleju.

Z tytułu nieodprowadzonych podatków: akcyzowego, opłaty paliwowej i VAT, Skarb Państwa stracił 26 mln złotych” – powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Jak poinformowała, zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw karno-skarbowych. Liderowi grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak podało CBŚP, do tej pory w całej sprawie 13 podejrzanym przedstawiono 30 zarzutów, w tym prania pieniędzy. Sześć osób zostało aresztowanych, a pozostałe wpłaciły poręczenia majątkowe i pozostają pod policyjnym dozorem.

Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie przestępców warte ponad 3,3 mln zł.

„Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań” – powiedziała rzeczniczka CBŚP.

PAP/RIRM

drukuj