CBA zatrzymało 6 osób pod zarzutem handlu fakturami VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę wieczorem sześć osób podejrzanych o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT z branży budowlanej – dowiedziała się PAP w źródłach bliskich śledztwa. Trzy osoby zostały zatrzymane „na gorącym uczynku”.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA powiedział PAP, że chodzi o kilka śląskich firm.

„Trzech biznesmenów zatrzymano na gorącym uczynku w jednym z hoteli w Katowicach, kolejne trzy osoby zatrzymano po tej akcji CBA” – wyjaśnił PAP Piotr Kaczorek.

Zaznaczył, że to początek śledztwa, a na trop śląskiej grupy wpadli funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA.

Przy zatrzymanych na gorącym uczynku znaleziono faktury na kwotę ponad 600 tys. zł. Za ich sprzedaż chcieli 100 tys. zł – powiedział PAP Piotr Kaczorek. Łańcuch fikcyjnych transakcji, na które opiewały faktury, miał służyć zaniżeniu podatków firm i wyłudzaniu podatku VAT należnego Skarbowi Państwa – podkreślił. „Dokumenty były odpowiednio rejestrowane księgowo, aby utrudnić wykrycie procederu” – dodał.

Podkreślił, że trwają czynności w tej sprawie, a zgromadzone materiały dowodowe i zatrzymanych CBA przekaże prokuraturze. Sprawa trafi do Prokuratury Krajowej, która zdecyduje jaka jednostka zajmie się sprawą. Agenci zabezpieczyli podczas działań faktury za wymyślone usługi, nośniki i dane elektroniczne i inne dane księgowe – podał.

Piotr Kaczorek nie wykluczył kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tej sprawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl