CBA zatrzymała kolejną osobę w związku z korupcją w Radwarze

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę, która miała dawać łapówki za realizację zakupów w imieniu PIT-Radwar – poinformował PAP w piątek Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA. Przedsiębiorca zawyżał wartość dostarczanych towarów nawet o 5 proc, które miał przekazywać pracownikowi spółki.

CBA przypomina przedsiębiorcom, że można skorzystać z klauzuli niekaralności, jeśli zgłosi się wręczanie łapówki.

Temistokles Brodowski powiedział PAP, że funkcjonariusze gdańskiej delegatury zatrzymali osobę, która w zamian za zamówienia składane przez spółkę udzielała obietnic i dawała łapówki osobie odpowiedzialnej za realizację zakupów w imieniu PIT-Radwar, która należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Mechanizm przestępczy polegał na tym, że przedsiębiorca zawyżał wartość towarów dostarczanych do PIT-Radwar o +prowizję+ sięgającą nawet 5 proc., którą po wpłacie pieniędzy za faktury przekazywał w ramach korzyści majątkowej pracownikowi spółki – wyjaśnił mężczyzna.

Brodowski zaznaczył, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku postawiła zatrzymanemu zarzuty korupcyjne. Wcześniej w tej sprawie dwie osoby z Radwaru usłyszały zarzuty i na wniosek prokuratury trafiły do aresztu.

– Osoby, które wręczały korzyści majątkowe mogą skorzystać z tak zwanej klauzuli niekaralności jeżeli zawiadomią o tym organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnią wszelkie okoliczności sprawy – przypomniał pracownik CBA.

PAP/RIRM

drukuj