Bydgoszcz: konferencja naukowa nt. śmierci mózgu

W Bydgoszczy w Sali Audytoryjnej Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej odbywa się dziś konferencja naukowa pt. „Etyczne, medyczne i prawne dylematy wokół śmierci mózgu”.

Wprowadzenia do konferencji o godz. 10.00 dokonał jeden z jej organizatorów – prof. Władysław Sinkiewicz, kierownik Katedry Kardiologii Szpitala Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy. W wypowiedzi dla redakcji informacyjnej Radia Maryja stwierdził, że zagadnienie śmierci mózgowej jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych współczesnych wyzwań i problemów etycznych.

– Definicja zakończenia życia pozostaje w sferze różnych polemik, debat i dyskusji, ale my starami się o to, jako że jest to konferencja naukowa, żeby to, co będzie przedstawione było oparte na medycynie, na faktach. Dziś medycyna jest oparta na faktach, czyli na tym, co wynika z konkretnych ustaleń, z konkretnych badań – wyjaśnił prof. Władysław Sinkiewicz.

Cykl wykładów rozpoczęła prelekcja „Śmierć i etapy życia człowieka w perspektywie teologicznej”, którą wygłosił ks. dr hab. Andrzej Bohdanowicz, członek Rady Wydziału Zakładu Teologii Moralnej, Duchowości i Katolickiej Nauki Społecznej na UAM w Poznaniu.

Zaplanowano także wystąpienia m.in. prof. Romana Ossowskiego, eksperta Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej w zakresie psychologii, na temat „Człowiek w obliczu śmierci. Refleksje psychologa”; prof. Zbigniewa Włodarczyka, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, pt. „Śmierć mózgu – spojrzenie lekarza transplantologa”; prof. Marka Harata, kierownika kliniki neurochirurgii i chirurgii głowy w 10. Wojskowym Szpitalu klinicznym w Bydgoszczy, pt. „Czy śmierć mózgu jest śmiercią człowieka? Spojrzenie lekarza neurochirurga”.PLAN KONFERENCJI 

Konferencja odbywa się w ramach Bydgoskich Spotkań Bioetycznych i jest skierowana zwłaszcza do ludzi młodych – lekarzy, studentów czy licealistów, którzy chcieliby studiować medycynę. W wydarzeniu biorą również udział studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Organizatorami spotkania są Bydgoska Izba Lekarska oraz II Katedra Kardiologii CM UMK. Patronat nad konferencją objęli: dr n. med. Stanisław Prywiński, prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej oraz prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, prorektor ds. Collegium Medicum UMK.

Wczoraj w Bibliotece Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się spotkanie autorskie oraz promocja książki pt. „Neurologia kliniczna w praktyce: homeostaza mózgu” pod redakcją: Romana Mazura, Grzegorza Osińskiego, Magdaleny Trzcińskiej oraz Macieja Klimarczyka.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl