Burza wokół Brexitu

W Wielkiej Brytanii trwa polityczne trzęsienie ziemi. Po przyjęciu przez rząd Theresy May proponowanego tekstu umowy dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kolejni ministrowie odchodzą z jej gabinetu. Niepewny jest los także samej premier.

Atmosfera wokół Wielkiej Brytanii staje się coraz gorętsza. Wczoraj ze stanowiska ustąpiło dwóch ministrów i czterech wiceministrów. To wyraz sprzeciwu wobec projektu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według porozumienia całe Zjednoczone Królestwo ma pozostać do grudnia 2020 roku w unii celnej z Unią Europejską. Ma to zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. A to oznacza, że nie wiadomo, czy do Brexitu w ogóle dojdzie i na jakich warunkach. Przeciwnicy umowy twierdzą, że to zagraża jedności Zjednoczonego Królestwa. Konsekwencją tych wydarzeń może być dymisja premier Theresy May. Po rezygnacji członków rządu, jej gabinet nie dysponuje samodzielną większością głosów w Izbie Gmin. Wspierająca ją dotychczas w kluczowych głosowaniach Demokratyczna Partia Unionistów już zapowiedziała głosowanie przeciwko proponowanemu porozumieniu w sprawie Brexitu, twierdząc, że otwiera ono drogę do naruszenia integralności terytorialnej Wielkiej Brytanii. Swój sprzeciw zasygnalizowała także grupa 60 eurosceptyków w Partii Konserwatywnej, co oznacza, że szefowa rządu musiałaby liczyć na głosy opozycji. 25 listopada odbędzie się nadzwyczajny szczyt unijny, na którym szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich mieliby zatwierdzić porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl