fot. PAP/EPA

Burkina Faso: Dziesięciu żołnierzy zginęło w zasadzce terrorystów

Co najmniej 10 żołnierzy burkińskiej armii zginęło w nocy z wtorku na środę w zasadzce dżihadystów na północy kraju – poinformowały w środę późnym wieczorem miejscowe źródła bezpieczeństwa.

Żołnierze wpadli w zasadzkę dżihadystów niedaleko Hallale w prowincji Soum, w tym samym regionie, gdzie we wtorek rano miał miejsce krwawy atak na miasto Arbinda.

Według Reutera, powołującego się na komunikat dowództwa armii, dżihadyści zaatakowali bazę wojskową w tym mieście. Po wielogodzinnych walkach żołnierze odparli napastników zdobywając dużą ilość broni i amunicji.

„Uciekający terroryści zabili zdradziecko 35 osób cywilnych, w tym 31 kobiet; w walkach zginęło 80 terrorystów i siedmiu żołnierzy” – głosi komunikat dowództwa armii.

Było to jedno z najkrwawszy starć z islamskimi terrorystami w ostatnich latach. Po tej bitwie prezydent kraju Roch Marc Kabore ogłosił żałobę narodową.

Położone na zachodzie Afryki Burkina Faso przez długi czas było wolne od islamskiego ekstremizmu i walk wewnętrznych, inaczej niż sąsiednie Mali. Wszystko zmieniło się po infiltracji dżihadystów i krwawych zamachach w 2016 i 2017 roku w stolicy kraju Wagadugu, których dokonano w miejscach popularnych wśród zagranicznych turystów.

W ubiegłym roku w atakach terrorystycznych w Burkina Faso zginęło kilkaset osób, a milion, w ich rezultacie, musiało opuścić swoje domy.

PAP

drukuj