Burkina Faso: 35 zabitych w atakach dżihadystów

Co najmniej 35 osób zginęło w wyniku ataków terrorystycznych na targ bydła oraz konwój humanitarny w Burkinie Faso – poinformowały w niedzielę władze tego kraju. O sobotnie zamachy podejrzewane są bojówki związane z tzw. Państwem Islamskim.

W pierwszym ataku, do którego doszło w miejscowości Kompienga na wschodzie kraju, przybyli na motocyklach dżihadyści zabili minimum 25 osób. Później zaatakowany został konwój humanitarny nieopodal Foube na północy Burkiny Faso. Wstępne doniesienia mówią tu o pięciu zabitych cywilach i pięciu żandarmach oraz o 20 osobach rannych.

Oba zamachy nastąpiły po piątkowym ataku na północy kraju na konwój kupców, w którym dżihadyści zabili 15 osób. Wśród ofiar byli członkowie miejscowej grupy samoobrony, któzy eskortowali konwój.

Żadna grupa nie przyznała się do serii ataków; władze twierdzą, że sprawcami są „zbrojne grupy terrorystyczne”. Prawdopodobnie chodzi o dżihadystyczne bojówki związane z tzw. Państwem Islamskim Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP) i Al-Kaidą, które mimo wsparcia lokalnych władz przez żołnierzy z Francji i USA, rosną w siłę w całym regionie Sahelu. Szacuje się, że w wyniku trwających od 2017 r walk w Burkinie Faso zginęło ponad 900 osób, a 860 tys. zostało pozbawionych domów.

PAP

drukuj