fot. PAP/EPA

Bundesrat przeciwko paktowi fiskalnemu

Wyższa izba niemieckiego parlamentu Bundesratu wstrzymała wejście w życie paktu fiskalnego, na który druga izba Bundestag wyraziła zgodę w styczniu.

Teraz zostanie powołana komisja mediacyjna, która będzie próbowała rozwiązać różnicę zdań pomiędzy izbami parlamentu.

Efektem głosowania Bundesratu jest to, że wszelkie przepisy paktu fiskalnego, o które w UE jak lew walczyła kanclerz Angela Merkel nie będą na razie obowiązywać w Niemczech. Co prawda – jak zaznaczają niemieckie media – głosowanie Bundesratu nie oznacza, że automatycznie pakt przepadł w całej Unii. Jedno jest pewne, że to ostry policzek wymierzony przez opozycję szefowej rządu. To jest jej przegrana na europejskiej scenie politycznej. Chadecy są oburzeni, opozycja natomiast zapewnia, że nie była to polityczna blokada lecz efekt niewywiązywania się rządu ze swoich finansowych zobowiązań w stosunku do poszczególnych landów. Nie ulega wątpliwości, że obecnie prestiż niemieckiego rządu, jak i samej Merkel znacznie się wypalił – powiedział red. Waldemar Maszewski z Hamburga.

Decyzja Bundesratu pokazuje, w jaki sposób należało postąpić także w Polsce, jeśli chodzi o pakt fiskalny – zwraca uwagę pos. Krzysztof Szczerski. Były wiceminister spraw zagranicznych wyjaśnia, że pakt fiskalny powinien zostać poddany znacznie głębszej refleksji z punktu widzenia interesów naszego państwa niż uczynił to obóz rządzący.

– Dokument przeszedł jakby to była nic nie znacząca zmiana jeżeli chodzi o suwerenność Polski. Jest to tymczasem akt, który w dużej mierze ogranicza nasze pole decyzji w sprawach podatkowych i budżetu państwa. Widzimy wyraźnie, jak nisko upada polityka w Polsce. Obóz władzy w Polsce nie przejmuje się ani Konstytucja, ani żadnymi zastrzeżeniami. Chce być prymusem Europy. Dostał jednak prztyczka w nos, bo temu państwu, któremu Donald Tusk chciał się najbardziej przypodobać czyli Niemcy dbają o swoją Konstytucję i własny interes. Nie podejmują pochopnych decyzji. Ta różnica jest szokująca i powinna dać Polakom do myślenia – powiedział pos. Krzysztof Szczerski

PiS skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący ustawy, zezwalającej na pakt fiskalny w Polsce oraz samych zapisów paktu. Mamy nadzieję, że wniosek ten skłoni chociaż Trybunał do refleksji nad dokumentem  – stwierdził poseł Krzysztof Szczerski.

– Obejmuje kilka istotnych elementów niezgodności z Konstytucją w zakresie realnej procedury przyjmowania i treści paktu fiskalnego i jego ingerencji w prawodawstwo polskie. Mamy nadzieję, że te argumenty skłonią przynajmniej Trybunał Konstytucyjny w Polsce do głębszej refleksji nad tym dokumentem – dodał pos. Krzysztof Szczerski.

RIRM

drukuj