fot. PAP/Roman Zawistowski

Szefowie MSZ Trójkąta Weimarskiego: Rosyjska agresja jest największym od dekad zagrożeniem bezpieczeństwa

Rosyjska agresja jest największym od dekad zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa. Wzywamy władze Rosji do wstrzymania działań militarnych i bezwarunkowego wycofania wojsk z całego terytorium Ukrainy – napisano w opublikowanej we wtorek wspólnej deklaracji szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec.

We wtorek w Łodzi odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego – Zbigniewa Raua, Annaleny Baerbock i Jean-Yvesa Le Driana.

„W najmocniejszych możliwych słowach potępiamy jawnie naruszającą Kartę Narodów Zjednoczonych i niesprowokowaną niczym inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę” – napisano w deklaracji.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1498759423183007745

„Potępiamy również zaangażowanie Białorusi i wzywamy władzę w Mińsku do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań” – dodano.

„Pragniemy podkreślić nasze wsparcie dla ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej kraju. Jesteśmy gotowi pomagać Ukrainie i Ukraińcom poprzez wsparcie finansowe, ekonomiczne, dostarczanie pomocy militarnej i humanitarnej” – zadeklarowali szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec.

Politycy wyrazili również poparcie dla artykułowanych przez Kijów aspiracji euroatlantyckich.

„Popieramy zadeklarowaną przez NATO politykę otwartych drzwi oraz zarówno polityczną, jak i praktyczną współpracę Paktu z Ukrainą” – wskazano.

„Popieramy szybką, zdecydowaną i jednogłośną reakcję Unii Europejskiej. Nieposiadające precedensu sankcje – koordynowane z naszymi sojusznikami i partnerami – są proporcjonalne do skali naruszeń prawa międzynarodowego oraz zasad europejskiego bezpieczeństwa; będą miały również długoterminowe konsekwencje dla Rosji” – podano, komentując unijną odpowiedź na rozpoczętą 24 lutego rosyjską inwazję na Ukrainę.

PAP

drukuj