Bułgarska kandydatka z pozytywną opinią PE dotyczącej komisarza ds. gospodarki cyfrowej

Bułgarska kandydatka na komisarza Unii Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej Marija Gabriel została dziś pozytywnie zaopiniowana przez Parlament Europejski. Gabriel na wypełnić trwający ponad pół roku wakat po przejściu jej rodaczki Kristaliny Georgiewej z Komisji Europejskiej do Banku Światowego.

Bułgarska kandydatka do Komisji była 20 czerwca przesłuchiwana przez komisje przemysłu, badań naukowych i energii, kultury, prawną, wolności obywatelskich oraz rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego. Wówczas nie zapadły jednak żadne decyzje. We wtorek na posiedzeniu plenarnym w tajnym głosowaniu poparło ją 517 europosłów, 77 było przeciw, a 89 osób wstrzymało się od głosu.

Bułgaria od stycznia br. nie miała komisarza, gdyż wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej z tego kraju Kristalina Georgiewa, która odpowiadała za budżet i zasoby ludzkie, z początkiem roku przeszła do Banku Światowego. Jej tekę przejął Niemiec Gunther Oettinger, który z kolei zwolnił stanowisko komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.

Nowa komisarz będzie w głównej mierze odpowiadała za wdrażanie strategii jednolitego rynku cyfrowego, zajmowała się prawem autorskim w obszarze cyfrowym oraz innowacjami.

Marija Gabriel zasiada w Parlamencie Europejskim od 2009 r. jako europosłanka chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej. Wicepremier Bułgarii i szefowa MSZ Ekaterina Zachariewa ogłaszając jej kandydaturę w maju, mówiła, że została ona uzgodniona z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Caludem Junckerem.

Gratulacje dla Gabriel po głosowaniu złożył m.in. szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber oraz szef komisji przemysłu i badań Jerzy Buzek.

Wprawdzie Parlament Europejski nie ma możliwości odrzucenia pojedynczego komisarza przy powoływaniu Komisji, jednak negatywna opinia w sprawie któregoś z kandydatów może doprowadzić do jego wymiany.

PAP/RIRM

drukuj