Bułgaria. Protest lekarzy pod siedzibą rządu

Kilka tysięcy lekarzy z całego kraju protestowało w środę pod siedzibą rządu w stolicy Bułgarii, Sofii, przeciw reformom wprowadzanym przez centroprawicowy rząd premiera Bojko Borysowa w służbie zdrowia.

W stołecznej demonstracji uczestniczyli zarówno lekarze z państwowych, jak i prywatnych szpitali oraz laboranci i pielęgniarki. Wspólnie domagają się zmiany planów zreformowania systemu opieki zdrowotnej, które gabinet Borysowa zaczął wprowadzać od 1 kwietnia. Zdaniem lekarzy nowy system nie tylko zwiększy biurokrację i utrudni ich pracę, lecz zakłada też drastyczne cięcia środków na leczenie zarówno przez lekarzy rodzinnych, jak i w szpitalach.

Szef krajowego Związku Lekarzy Wencesław Grozew podkreślił konieczność wywiązywania się przez budżet państwa z zobowiązań wobec Kasy i regularne płacenie składek za wszystkie grupy obywateli ubezpieczanych przez państwo: urzędników państwowych, mundurowych, emerytów i dzieci do 18 lat. Ministerstwo finansów często nie wywiązuje się z tych zobowiązań.

Oprócz lekarzy w środę w Sofii protestowały matki niepełnosprawnych dzieci, zasiłków dla których nie podniesiono od kilku lat, a ich kwoty spadły poniżej minimalnej płacy. Przeciw zbyt łagodnym wyrokom protestowały także rodziny ofiar wypadków samochodach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl