fot. pixabay.com

Rząd w Bułgarii przedłużył nadzwyczajną sytuację epidemiczną do 31 lipca

Rząd Bułgarii na dzisiejszym posiedzeniu przedłużył obowiązująca w kraju nadzwyczajną sytuację epidemiczną o kolejne dwa miesiące, do 31 lipca. Nie oznacza to jednak wprowadzenia restrykcji, które praktycznie zostały zniesione. Od 31 maja do nauki stacjonarnej wracają wszyscy uczniowie.

Decyzja rządu oznacza przedłużenie niektórych instrumentów finansowych na rzecz wsparcia biznesu i osób najbardziej dotkniętych przez kryzys covidowy, m.in. emerytów, którzy do końca lipca będą dostawać miesięczny dodatek w wys. 25 euro do emerytury.

W ostatnich tygodniach liczba nowych zakażeń w Bułgarii spadła, stanowiąc 3-4 proc. wykonywanych testów. W ostatniej dobie odnotowano 406 nowych infekcji i 68 zgonów w związku z COVID-19. W szpitalach przebywa 3500 chorych z COVID-19. Według statystyki Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w pierwszych 14 dniach maja pod względem liczby zgonów w przeliczeniu na mieszkańca Bułgaria zajmuje 11. miejsce na świecie.

Wzrasta liczba zaszczepionych. W połowie maja jedną dawkę otrzymało 11 proc. mieszkańców kraju, a 6,3 proc. – dwie. Według ostatnich danych zaszczepionych jest 1,2 mln osób. Bułgaria liczy ok. 7 mln mieszkańców.

PAP

drukuj