fot. https://pixabay.com/

Western Balkans Summit 2022

W stolicy Bułgarii rozpoczyna się dziś trzydniowy szczyt poświęcony problematyce Bałkanów Zachodnich. Wydarzenie organizowane jest przy współpracy bułgarskiej delegacji z grupy EKR w Parlamencie Europejskim. W szczycie wezmą udział m.in. europosłowie z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w tym reprezentanci polskiej delegacji.

Trwający od piątku do niedzieli Western Balkans Summit 2022 będzie podzielony na cztery panele. Omówiony zostanie m.in. problem rozszerzenia Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie na przykładzie Chorwacji, która weszła w struktury Wspólnoty 1 lipca 2013 roku. Paneliści poruszą też sprawę rozwoju infrastruktury w sektorze energetycznym, transportowym i cyfrowym w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Niektórzy europosłowie już teraz podkreślają, że kluczowe znaczenie ma włączenie Bałkanów Zachodnich do Inicjatywy Trójmorza łączącej kraje położone między Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym a Adriatykiem.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, podkreśla, że szczyt odbędzie się w Sofii, stolicy Bułgarii, z istotnym udziałem Polski

– Szczyt jest ważny, ponieważ w interesie naszego kraju jest, aby nastąpiło kolejne rozszerzenie Unii Europejskiej. Tego raczej nie chcą największe państwa, typu Niemcy i Francja, a także sąsiedzi niektórych z państw bałkańskich, jak np. Austria. W naszym interesie jest, aby następowało raczej poszerzenie Unii Europejskiej, niż jej pogłębienie, czyli zwiększona integracja. Wydaje się, że dobrze byłoby, aby kolejne narody, np. słowiańskie, znalazły się na terenie UE – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Szczyt Bałkanów Zachodnich zakończy się 4 grudnia. Wszystkie debaty odbędą się w Narodowym Pałacu Kultury w Sofii.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl