fot. pixabay.com

Bułgaria: Parlament znowelizował budżet za 2021 r., w najbliższych dniach ma być rozwiązany

Bułgarski parlament po ponad 10-godzinnym posiedzeniu dziś w nocy znowelizował definitywnie budżet państwa za bieżący rok. Wybrane 11 lipca Zgromadzenie Narodowe wcześniej nie potrafiło wyłonić rządu i ma być rozwiązane w najbliższych dniach.

Parlament zwiększył przychodową część budżetu o 2,5 mld lewów (1,25 mld euro), a wydatki o 2,3 mld lewów (1,15 mld euro).

Podniesiono o 225 mln lewów (112,5 mln euro) środki na system ochrony zdrowia, w tym na walkę z koronawirusem i zakup brakującego obecnie w kraju leku remdesiwir. Przewidziano dodatki dla personelu w wydziałach covidowych, które w części kraju są przepełnione.

Łącznie 60 mln lewów (30 mln euro) otrzymały MSW, resort obrony i Państwowa Agencja ds. Uchodźców na ochronę granic, walkę z falą migracyjną i opiekę nad przebywającymi w kraju migrantami.

Ważnym akcentem w znowelizowanej ustawie jest wsparcie zatrudnienia i biznesu, zwłaszcza branży, dotkniętych środkami epidemicznymi w czasie walki z pandemią COVID-19. 60 mln lewów (30 mln euro) otrzyma sektor turystyczny.

Znowelizowany budżet przewiduje udzielenie wszystkim emerytom, bez względu na wysokość emerytury, po 120 lewów (60 euro) w trzech najbliższych miesiącach, a od grudnia – rewaloryzację emerytur na podstawie stażu pracy, podniesienie najniższych emerytur i świadczeń dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi do 3 lat.

W piątek prezydent Radew powiedział, że rozwiąże parlament w najbliższych dniach i wyznaczy datę nowych wyborów, która prawdopodobnie zbiegnie się z pierwszą turą wyborów prezydenckich – 14 listopada.

PAP

drukuj