Bułgaria. 120 amerykańskich żołnierzy przybyło do bazy Nowo Seło

120 żołnierzy amerykańskich z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT), która wzmacnia bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, przybyło do bazy wojskowej Nowo Seło we wschodniej Bułgarii – poinformował w środę bułgarski resort obrony.

Do końca tygodnia spodziewany jest sprzęt bojowy, który ma być wykorzystywany podczas ćwiczeń na terytorium bułgarskim, m.in. 15 bojowych wozów piechoty Bradley.

Rozmieszczenie żołnierzy odbyło się w ramach amerykańskiej inicjatywy na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa europejskich sojuszników w NATO (Europejska Inicjatywa Wsparcia, ERI). Obecność wojsk USA w regionie na zasadzie rotacji jest wyrazem poparcia dla sojuszników natowskich. Z inicjatywą wzmocnienia obecności wojskowej w Europie Stany Zjednoczone wystąpiły w 2014 roku w związku z rosyjską agresją na Ukrainie. Częścią ERI jest operacja Atlantic Resolve, w ramach której z baz w USA i Europie wojska przybywają na ćwiczenia na wschodnią flankę NATO.

W bieżącym roku na wynajętym przez USA w 2006 roku poligonie Nowo Seło zostanie przeprowadzona większa w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba wspólnych bułgarsko-amerykańskich ćwiczeń. Uczestniczące w nich amerykańskie oddziały będą podlegać rotacji. Jak napisano w komunikacie bułgarskiego ministerstwa obrony, celem ćwiczeń jest udoskonalenie operacyjnej kompatybilności wojsk w ramach NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl