fot. PAP/Szymon Łabiński

Budowa szpitali tymczasowych

W kraju powstają kolejne szpitale tymczasowe. To ostatnia linia obrony przed epidemią. W poniedziałek na lotnisku Katowice w Pyrzowicach przekazany został szpital przygotowany przez spółkę Węglokoks. Dzisiaj do użytku oddawany jest sfinansowany przez Orlen szpital w Płocku.

Ministerstwo Zdrowia zanotowało dziś ponad 9 tys. nowych przypadków COVID-19. Rząd szykuje jednak infrastrukturę szpitalną na najgorszy scenariusz. W poniedziałek do użytku został oddany tymczasowy szpital, który powstał w hali na terenie lotniska w Pyrzowicach. Przygotowano 144 miejsca dla pacjentów. 10 łóżek przeznaczonych jest do intensywnej terapii.

– Widać było, jak z dnia na dzień wszystko postępuje naprawdę w bardzo szybkim tempie. To wszystko zostało wykonane w naprawdę bardzo dobrej jakości – powiedział Tomasz Pawlak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

I w bardzo krótkim czasie – dodał dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie Tomasz Pawlak. Placówka została sfinansowana przez spółkę  Węglokoks. S.A. – podkreślił jej wiceprezes Sławomir Brzeziński.

– Była to bardzo wymagająca i żmudna praca, ale dzięki zaangażowaniu wielu służb, firm budowlanych, koordynacji wielu równoczesnych projektów udało nam się ten szpital ukończyć i przekazać na ręce szpitala patronackiego – zaznaczył Sławomir Brzeziński.

To drugi szpital tymczasowy w województwie śląskim. Ten jednak na razie będzie pełnił funkcję rezerwową. O swoim wsparciu w walce z COVID-19 niejednokrotnie zapewniał paliwowy gigant PKN Orlen. Spółka produkuje płyn do dezynfekcji, dostarcza kombinezony oraz sprzęt medyczny. Teraz  przyszedł czas na budowę szpitala. W rekordowym tempie 12 dni powstał szpital w Płocku.

„Wybudowaliśmy szpital modułowy na ok. 200 łóżek w ciągu 12 dni. Oczywiście wcześniej było przygotowanie obszaru, ale to jest nie tylko wybudowanie szpitala, to jest również jego wyposażenie” – powiedział w Polskim Radiu Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Budynek dziś jest przekazywany do użytku. Następnym szpitalem, który buduje PKN Orlen, jest szpital modułowy w Ostrołęce.

 

TV Trwam News

drukuj