Bruksela: premier M. Morawiecki spotkał się z prezydentem E. Macronem

Przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Szef polskiego rządu w poniedziałek poinformował, że z prezydentem Macronem będzie rozmawiał m.in. o strategicznej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO), a także będzie chciał nawiązać do reform wymiaru sprawiedliwości we Francji, w kontekście prowadzonej przez KE procedury praworządności w sprawie Polski.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że będzie także przekonywał Macrona do złagodzenia obecnych ustaleń ws. nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Swoją pierwszą wizytę zagraniczną premier rozpoczął w czwartek od spotkania w Brukseli z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie wraz z premierami krajów V4 rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim i szefem KE Jean-Claude’em Junckerem.

W trakcie pierwszego dnia szczytu Mateusz Morawiecki wziął także udział w inauguracji strategicznej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO) i rozmawiał z przywódcami państw unijnych m.in. na temat migracji, przedłużenia sankcji wobec Rosji oraz przeniesienia przez USA ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

Na marginesie szczytu szef polskiego rządu rozmawiał również z premier Wielką Brytanii Theresą May. Jak poinformowała PAP Kancelaria Premiera, wśród tematów rozmów znalazły się stan negocjacji ws. Brexitu oraz potwierdzenie strategicznych relacji i partnerstwa. Theresa May pogratulowała również Mateuszowi Morawieckiemu objęcia funkcji szefa rządu.

Po spotkaniu z Emmanuelem Macronem premier weźmie udział w rozmowach szefów państw i rządów 27 krajów unijnych, którzy mają zdecydować, czy dać zielone światło kolejnej fazie rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

PAP/RIRM

drukuj