Brak postępu w negocjacjach Grecji z wierzycielami

Nie ma postępu w negocjacjach między rządem w Atenach a międzynarodowymi wierzycielami ws. pomocy dla Grecji – poinformował we wtorek rzecznik szefa eurogrupy. Według greckich mediów premier Aleksis Cipras chce zwołania nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej.

W ubiegłym tygodniu szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że w czwartek może dojść do nadzwyczajnego posiedzenia ministrów finansów strefy euro, jeśli nastąpi postęp w negocjacjach Grecji z międzynarodowymi wierzycielami.

Rzecznik Dijsselbloema podkreślił, że w najbliższym czasie do takiego spotkania nie dojdzie, gdyż negocjacje między rządem w Atenach a wierzycielami nie przyniosły „wystarczającego” postępu. Dodał, że na osiągnięcie porozumienia potrzeba więcej czasu.

Grecka telewizja państwowa poinformowała we wtorek wieczorem, że premier Aleksis Cipras zabiega o zwołanie jeszcze w tym tygodniu nadzwyczajnego spotkania przywódców strefy euro w sprawie pomocy dla Grecji.

W nocy z wtorku na środę wiele greckich mediów podało, powołując się na biuro premiera Grecji, że Aleksis Cipras chce zwołania nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej. W środę rano ma o tym rozmawiać z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Greckie władze prowadzą negocjacje z wierzycielami – Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Europejskim Bankiem Centralnym i Unią Europejską – w sprawie kolejnego pakietu pomocowego, tzw. bailoutu.

Cipras chce, by rozmowy zakończyły się najpóźniej na początku maja; po tym terminie kraj będzie potrzebował ponad miliarda euro z pakietu ratunkowego na uiszczenie bieżących zobowiązań.

W ubiegłym tygodniu premier Grecji powiedział kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że jego rząd nie jest w stanie przeforsować kolejnych oszczędności, których domagają się od Aten wierzyciele. W rozmowie telefonicznej z szefową niemieckiego rządu zadeklarował, że jego gabinet zrealizuje tylko te reformy, które uzgodnił z pożyczkodawcami w lipcu 2015 roku w związku z trzecim pakietem ratunkowym.

Według greckich mediów Cipras poprosił Merkel, by używając swoich wpływów, odwiodła wierzycieli od wysuwania dodatkowych żądań. Podkreślił, że już w sprawie dotychczas uzgodnionych reform jego rząd nie ma większości w parlamencie, a kolejne ewentualne warunki są wykluczone. Zaznaczył, że wymaganie od Grecji kolejnych oszczędności miałoby destabilizujący wpływ na kraj. Cipras dysponuje w parlamencie niewielką większością 153 na 300 mandatów.

Od wielu tygodni przez Grecje przetaczają się protesty przeciwko bolesnym reformom, które rząd w Atenach musi wdrożyć, by spełnić warunki trzeciego programu pomocowego.

Kluczowym elementem tych reform jest planowana przez rząd Aleksisa Ciprasa zmiana systemu emerytalnego, która zakłada m.in. zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc. oraz zwiększenie składek emerytalnych.

W sierpniu 2015 roku euroland, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z władzami Grecji trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro, zakładający pożyczki w zamian za kolejne oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl