Boże Narodzenie w Ziemi Świętej

Dziś oczy całego świata są zwrócone na Betlejem. To właśnie tam na świat przyszedł nasz Zbawiciel Jezus Chrystus.

Mimo trudności do Ziemi Świętej przyjeżdżają pielgrzymi z całego świata.  Tradycyjnie w wigilię Bożego Narodzenia do Betlejem z Jerozolimy przybył łaciński Patriarcha tego miasta. W tym roku patriarchę Fuad Twala, który przeszedł na emeryturę zastąpił ks. abp. Pierbattista Pizzaballa. Pełni on funkcję administratora patriarchatu Jerozolimy. Wcześniej był kustoszem Ziemi Świętej.

– Życzę wszystkim Wesołych Świąt. Życzę, aby radosna atmosfera tych dni w Betlejem trwała przez cały rok. Jestem przekonany, że razem wszystkie społeczności: muzułmanie, chrześcijanie tu razem w Betlejem i całej Palestynie możemy budować naszą przyszłość – mówi ks. abp Pierbattista Pizzaballa.

W trakcie świąt Palestyńczycy nie zapominają o swoich największych marzeniach o własnym państwie.

– Miasto pokoju szuka pokoju i chce go dać światu prosząc, aby uwolnić się od okupacji w nowym roku. Aby powstało państwo palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie – akcentuje Alaa Shalabi, dyrektor palestyńskiej policji w Betlejem

O. Tomasz Dubiel OFM, dyrektor Informacji Chrześcijańskiej w Ziemi Świętej, podkreśla że Ziemia Święta najbardziej potrzebuje pokoju i zrozumienia.

– Potrzebuje pokoju i zrozumienia i to nie tylko dla nich, ale dla tych, z którymi muszą dzielić codzienny chleb. Tu są inne wspólnoty chrześcijańskie, muzułmańskie, izraelskie. Potrzebujemy tego, aby ten dialog nie zatrzymywał się, ale postępował dalej w dobry kierunku – zaznacza o. Tomasz Dubiel OFM

Niestety, jak co roku władze izraelskie utrudniają palestyńskim chrześcijanom przyjazd do Betlejem i spokojne świętowanie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl