Remont bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Trzy lata potrwa remont bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Jest to największa renowacja  tej historycznej świątyni od niemal sześciuset lat.

Nad grotą, w której narodził się Pan Jezus,  królowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego, w 326 roku wybudowała bazylikę. W  roku 529  zniszczyli  ją  Samarytanie,  ale rok później cesarz Justynian Wielki polecił  ją odbudować. Świątynia w swej zasadniczej konstrukcji przetrwała do dziś. Betlejemska Bazylika Narodzenia Pańskiego to jedna z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której do dziś odprawiane są nabożeństwa.

– To jest wielka pięcionawowa bazylika, zamknięta od wschodu trzema absydami, pod którymi po środku znajduje się kaplica z Grotą Narodzenia – wyjaśnia dr Piotr Grotowski, historyk sztuki z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Przez lata stan techniczny kościoła się pogarszał dlatego w 2008 roku ONZ wpisała bazylikę na listę najbardziej zagrożonych zabytków świata. Obecny remont potrwa 3 lata. Ekipa złożona z Palestyńczyków i międzynarodowych ekspertów zdejmuje nawarstwiony przez stulecia kurz, naprawia okna i dach kościoła.

– Obecny remont ma doprowadzić do wymiany dachu i do jego zabezpieczenia, odsłonięcia częściowo zasłoniętych mozaik, ich przebadania, ale również wzmocnienia, dokonania iniekcji w podobrazie tych mozaik, aby je scalić i zachować przed zniszczeniem – dodaje dr Piotr Grotowski

Na wniosek władz Autonomii Palestyńskiej Bazylika została wpisana w 2012  roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

TV Trwam News / RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl