Bohaterowie z Korpusu Ochrony Pogranicza doczekają się godnego pochówku?

Ruszają poszukiwania miejsc pochówków żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza – informuje „Nasz Dziennik”. Przede wszystkim ma powstać baza danych, która pozwoli na lepsze upamiętnienie bohaterów, którzy zginęli broniąc granic Polski.

Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej Jerzy Rudnicki powiedział, że Polska ma wobec żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza olbrzymi dług, który chociaż częściowo można spłacić dbając o ich godny pochówek.

– Mamy wobec żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza olbrzymi dług. Jest to dług wynikający zarówno z okresu II RP, jak i obowiązek wynikający z bohaterskiej postawy żołnierzy KOP-u we wrześniu 1939 roku, jak i w późniejszym okresie – do końca II wojny światowej. Informacje są nam potrzebne do tego, żeby móc te wojenne groby ochronić, dać im szansę na przetrwanie i żeby lepiej o nie zadbać. W wielu przypadkach są to tereny pograniczne dawne II RP, często w terenach niedostępnych, gdzie nie ma dróg. Niestety nie dba się o te mogiły tak, jak na to zasługują – zaznaczył Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej.

Jerzy Rudnicki dodał, że poszukiwania są utrudnione, gdyż przez ostatnie 80 lat nie gromadzono żadnych informacji na temat miejsc pochówku żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Ponadto przez wiele lat, w obawie o życie, nie ujawniali oni swojej tożsamości.

Według założeń taką bazę danych o bohaterskich obrońcach polskich granic uda się stworzyć w ciągu dwóch lat.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl