fot. twitter.com/Kombatanci

Jan Józef Kasprzyk: Pamiętamy o wszystkich ofiarach II wojny światowej, a żołnierzom oddajemy hołd, honor i szacunek

Mija 76 lat od zakończenia II wojny światowej w Europie. Z tej okazji dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające polskich żołnierzy, którzy polegli w latach 1939-1945.

Obchody rozpoczęły się o 9.00 ceremonią złożenia kwiatów. W uroczystościach bierze udział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

8 maja 1945 r. nastąpiło przerwanie działań wojennych. Było to wynikiem podpisania dzień wcześniej aktu bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych. Tym samym trwająca prawie 6 lat wojna na Starym Kontynencie dobiegła końca.

Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że dla Polaków II wojna światowa nie zakończyła się wraz z kapitulacją Niemiec.

– Dla nas Polaków 8 maja 1945 roku nie był dniem triumfu. Był dniem zakończenia walki z jednym z okupantów. Natomiast na dziesięciolecia Polska musiała wybijać się ku niepodległości, gdy znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Pamiętamy o wszystkich ofiarach II wojny światowej i o wielkim zaangażowaniu polskiego żołnierza w zwycięstwo nad narodowosocjalistyczną III Rzeszą Niemiecką. Tym żołnierzom oddajemy hołd, honor i szacunek – zwrócił uwagę szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Mimo że działania zbrojne w Europie zakończyły się 8 maja 1945 r., to jednak II wojna światowa trwała aż do 2 września tego roku, kiedy to skapitulowała Japonia, sojusznik III Rzeszy Niemieckiej.

W trwającej wojnie uczestniczyło ponad 70 państw liczących ok. 1 mld 700 milionów mieszkańców. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 mln osób – to o 5 razy więcej niż podczas I wojny światowej.

RIRM

drukuj